OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը ստացել է PCI DSS անվտանգության չափանիշներին համապատասխանության հավաստագիր
2025-04-15
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը ստացել է Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) v4.0.1 միջազգային ստանդարտին համապատասխանության հավաստագիր թե՛ ամպային, թե՛ համատեղակայման ծառայությունների համար։ PCI DSS ստանդարտը համաշխարհային ճանաչում ունեցող հեղինակավոր չափանիշ է, որը հավաստում է վճարային համակարգերի քարտապանների տվյալների պահպանման, մշակման և փոխանցման առավելագույն անվտանգությունը։
Գնահատման գործընթացն իրականացվել է հեղինակավոր Card Security LLC անկախ աուդիտորական ընկերության կողմից։ Գնահատման ծածկույթը ներառել է OVIO Cloud ծառայությունը, ինչը հանդիսանում է վիրտուալ ենթակառուցվածք` կառուցված VMware տեխնոլոգիաների հիման վրա, և թույլ է տալիս կազմակերպություններին անվտանգ տեղակայել սերվերներ և ցանցեր՝ քարտապանների տվյալների պահպանման, մշակման կամ փոխանցման համար։ Հավաստագրումը նաև համատեղակայման (Colocation) ծառայությունն է ընդգրկել, որը ենթադրում է տվյալների մշակման կենտրոնում ֆիզիկական տարածքների տրամադրում՝ հագեցած մուտքի վերահսկման և տեսահսկման համակարգերով, անվտանգության ընթացակարգերով և նույնականացման մեխանիզմներով։
PCI DSS գնահատման մեջ ընդգրկված են եղել այնպիսի կարևոր ուղղություններ, ինչպիսիք են
. Ֆիզիկական անվտանգության ապահովման մեխանիզմներ
. Տեսահսկման և մուտքի վերահսկման համակարգերի կառավարում
. Տեղեկատվական անվտանգության կառավարում և իրազեկման ծրագրեր
. VMware վիրտուալ ենթակառուցվածքի կառավարում
. Ցանցային ենթակառուցվածքի և տեղեկատվության պաշտպանության գործիքների կառավարում
. Խոցելիության հայտնաբերման և միջադեպերի արձագանքման գործընթացներ
«PCI DSS համապատասխանության հավաստագրումը կարևոր քայլ է մեզ համար։ Այն խոսում է ընկերության հետևողական մոտեցման մասին՝ ապահովելու մեր հաճախորդների նույնիսկ ամենազգայուն տվյալների պաշտպանությունը միջազգային բարձրագույն չափանիշներին համապատասխան։
Մենք շարունակում ենք անընդհատ զարգացնել OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնի հնարավորություններն ու բարելավել դրանում մատուցվող ծառայությունները՝ ներառյալ ամպային լուծումները՝ վստահելի և անվտանգ միջավայր ստեղծելով այն կազմակերպությունների ու կառույցների համար, որոնց գործունեության համար մեծ կարևորություն ունի տվյալների անվտանգ պահպանումը», - նշել է OVIO-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Գնահատման արդյունքում հաստատվել է, որ OVIO-ի կողմից բոլոր պահանջները պատշաճ կատարված են։ OVIO-ն ստացել է "Compliant" կարգավիճակ՝ լիարժեք բավարարելով PCI DSS v4.0.1 ստանդարտի պահանջները։

Дата-центр OVIO получил сертификат соответствия стандарту безопасности PCI DSS
Дата-центр OVIO получил сертификат соответствия международному стандарту Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) версии 4.0.1 как для облачных, так и для colocation-услуг.
PCI DSS — это авторитетный мировой стандарт, подтверждающий максимальную безопасность хранения, обработки и передачи данных платёжных карт.
Процесс оценки был проведён независимой аудиторской компанией Card Security LLC. Оценка охватывала облачную услугу OVIO Cloud — виртуальную инфраструктуру на базе технологий VMware, которая позволяет организациям безопасно размещать серверы и сети для хранения, обработки и передачи данных карт. Также сертификат охватывает и colocation-услугу, предполагающую размещение оборудования в дата-центре с контролем доступа, системами видеонаблюдения и средствами аутентификации.
Оценка охватывала следующие ключевые направления:
• Механизмы обеспечения физической безопасности
• Управление системами видеонаблюдения и контроля доступа
• Управление информационной безопасностью и программы по повышению осведомлённости
• Управление виртуальной инфраструктурой VMware
• Средства защиты сетевой инфраструктуры и данных
• Процессы обнаружения уязвимостей и реагирования на инциденты
«Получение сертификата соответствия PCI DSS — важный шаг для нас. Это подтверждает последовательный подход компании к обеспечению защиты даже самых чувствительных данных наших клиентов в соответствии с международными стандартами.
Мы продолжаем развивать возможности дата-центра OVIO и совершенствовать предоставляемые услуги, включая облачные решения, чтобы создать надёжную и безопасную среду для организаций и учреждений, для которых защита данных имеет критическое значение», — отметил генеральный директор OVIO Айк Фарамазян.
По итогам оценки подтверждено, что OVIO полностью соответствует требованиям стандарта PCI DSS v4.0.1 и получил статус "Compliant".