Ռոստելեկոմ Հայաստանը Դիջիթեք էքսպոյում ներկայացել է Հայաստանում կառուցվող խոշորագույն տվյալների մշակման կենտրոնով
2023-10-13
Հոկտեմբերի 13-ին «ՄԵՐԻԴԻԱՆ» էքսպոկենտրոնում մեկնարկեց Դիջիթեք էքսպո տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսը։ Ռոստելեկոմը միջոցառմանը հանդես է գալիս  Հայաստանում նմանը չունեցող տվյալների մշակման կենտրոնով։ Այն ներկայացնելու համար ընկերությունն ընտրել է ինովացիոն, ինտերակտիվ և յուրօրինակ միջոց՝ տաղավարում մոդելավորելով տվյալների մշակման կենտրոն, որում 3D ռոբոտը՝ Օրիոնը, այցելուներին ուղեկցում է նորարարական տեխնոլոգիաների զարմանահրաշ աշխարհ՝ պատմելով տվյալների մշակման կենտրոնի գործառույթների և հնարավորությունների մասին։
Ռոստելեկոմ Հայաստանի այս հավակնոտ նախագծի շրջանակում նախատեսված է կառուցել ավելի քան 200 դարակաշար․ այն կլինի Հայաստանում ամենամեծ տվյալների մշակման կենտրոնը, որը կապահովի տվյալների անվտանգ մշակում, պահպանում մեծ և փոքր բիզնեսի, ինչպես նաև պետական կառույցների համար` հնարավորություն տալով նաև խնայել թանկարժեք սարքավորումներ ձեռքբերելու և դրանց սպասարկման համար անհրաժեշտ հսկայական գումարները։ Կառույցը տեղակայված է Աբովյան քաղաքում՝ մայրաքաղաք Երևանից ընդամենը 16 կիլոմետր հեռավորության վրա, որի ռազմավարական դիրքը ապահովում է հարմարավետություն և արագ հասանելիություն ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային հաճախորդների համար՝ տրամադրելով ամենատարբեր լուծումներ՝ ներառյալ ամպային ծառայություններ: Տվյալների մշակման կենտրոնը կառուցվում է TIER III` սարքավորումների և ենթակառուցվածքների հուսալիության բարձր ստանդարտներով, ինչը ենթադրում է տվյալների կրկնակի պատճենման ապահովում, սնուցում էլեկտրամատակարարման երկու ենթակայանից, հովացման պահուստային համակարգ, սպասարկման և թարմացումների ժամանակ տվյալների մշակման կենտրոնի անխափան աշխատանք և այլ առավելություններ։Այս հուսալի ենթակառուցվածքը հաճախորդի համար կապահովի անխափան հասանելիություն տվյալներին և սպասարկում 24/7 ռեժիմով։
«Սիրով տեղեկացնում ենք, որ Ռոստելեկոմ Հայաստանի տվյալների մշակման կենտրոնի կառուցման համար կատարվող հսկայական   աշխատանքը  մոտենում է իր տրամաբանական ավարտին, և անչափ ուրախ ենք, որ արդեն իսկ շատ ասելիք ունենք դրա մասին տեխնոլոգիական ամենամեծ Էքսպոյում։ Առանձնակի ուշադրություն ենք ուզում հրավիրել տվյալների մշակման կենտրոնի ամպային ծառայություններին։
Ռոստելեկոմ Հայաստանը տրամադրելու է ամպային ծառայություններ տեղական և միջազգային հաճախորդներին: Դրանք առաջարկների շարքում առանցքային տեղ կզբաղեցնեն՝ բավարարելով բիզնեսի բազմազան կարիքները և տրամադրելով մասշտաբային, անվտանգ և արդյունավետ լուծումներ՝ այսպիսով նաև նպաստելով Հայաստանի թվային ապագայի զարգացմանը: Հատկանշական է, որ նման մասշտաբների տվյալների մշակման կենտրոնի դերը այսքանով չի ավարտվում: Բոլորովին վերջերս, առաջինը Հայաստանում, մենք ներդրել ենք ամպային խաղային ծառայություն համաշխարհային Geforce Now ընկերության հետ համատեղ, իսկ շատ մոտ ապագայում պատրաստվում ենք գործարկել ամպային տեսահսկման եզակի ծառայություն թե՛ ֆիզիկական անձանց, թե՛ բիզնես հաճախորդների համար՝ այսպիսով ստեղծելով ամպային ծառայությունների էկոհամակարգ» - նշեցին  ընկերության Մարքեթինգի և Հանրային կապերի դեպարտամենտից։
Ուշագրավ է Ռոստելեկոմի տեսահսկման ծառայության բացառիկ լուծումը բիզնես բաժանորդների համար, որի շնորհիվ յուրաքանչյուր բիզնես կարող է հաշվել իր այցելուների քանակը տարբեր չափորոշիչներով՝ ըստ սեռի, տարիքի, ինչպես նաև չափել մարմնի ջերմաստիճանը։ Տվյալների մշակման կենտրոնը նախատեսվում է գործարկել 2024 թ-ի գարնանը:

Ростелеком Армения представил на выставке DigiTec крупнейший в Армении центр обработки данных
13 октября в выставочном центре «МЕРИДИАН» открылась выставка информационных технологий Digitec. На мероприятии «Ростелеком» представляет уникальный центр обработки данных в Армении. Для ее презентации компания выбрала инновационный, интерактивный и уникальный способ, смоделировав центр обработки данных, в котором 3D-робот Орион проводит посетителей в удивительный мир инновационных технологий, рассказывая о функциях и возможностях центра обработки данных.
В рамках этого амбициозного проекта Ростелеком планирует построить более 200 стоек. Это будет крупнейший центр обработки данных в Армении, который обеспечит безопасную обработку и хранение данных для крупного и малого бизнеса, а также государственных учреждений, дав возможность сэкономить огромные суммы денег, необходимые для приобретения дорогостоящего оборудования и его обслуживания.
Объект расположен в городе Абовян, всего в 16 километрах от столицы Еревана. Его стратегическое расположение обеспечивает удобство и быстрый доступ как к местным, так и к международным клиентам, предоставляя широкий спектр решений, включая облачные услуги.
Центр обработки данных построен по TIER III с высокими стандартами надежности оборудования и инфраструктуры, что подразумевает обеспечение двойного копирования данных, электропитания от двух электроподстанций, системы резервного охлаждения, бесперебойной работы центра обработки данных во время обслуживания и обновлений и др. преимущества.
Эта надежная инфраструктура обеспечит бесперебойный доступ к данным и круглосуточное обслуживание клиента.
«Мы рады сообщить, что огромная работа по строительству центра обработки данных подходит к своему логическому завершению, и мы чрезвычайно рады, что нам уже есть что сказать об этом на крупнейшей выставке технологий. Особое внимание хотим обратить на облачные сервисы центра обработки данных.
«Ростелеком Армения» будет предоставлять облачные услуги местным и международным клиентам. Они займут ключевое место среди предложений, удовлетворяя разнообразные потребности бизнеса и предоставляя масштабируемые, безопасные и эффективные решения, тем самым также способствуя развитию цифрового будущего Армении. Примечательно, что на этом роль центра обработки данных таких масштабов не заканчивается.Совсем недавно, первыми в Армении, мы внедрили сервис облачных игр совместно с глобальной компанией Geforce Now, а в самом ближайшем будущем собираемся запустить уникальный сервис облачного видеонаблюдения как для частных лиц, так и для бизнес-клиентов, создав тем самым экосистему облачных сервисов», — сообщили из отдела маркетинга и связей с общественностью компании.
Заслуживает внимания эксклюзивное решение услуги видеонаблюдения «Ростелеком» для бизнес-абонентов, благодаря которому каждый бизнес может подсчитывать количество своих посетителей по разным критериям: по полу, возрасту, а также измерять температуру тела.