OVIO-ն ինովացիոն կրթության կողքին` Ռոբոտների միջազգային օլիմպիադայի շրջանակում
OVIO ընկերությունը հանդես է գալիս որպես Ռոբոտների միջազգային օլիմպիադայի (World Robot Olympiad) գլխավոր գործընկեր Հայաստանում։ Այս եզակի միջազգային մրցույթը նպատակ ունի ներգրավել աշակերտներին գործնական գիտական գործունեության մեջ և խթանել նրանց հետաքրքրությունը գիտությունների նկատմամբ։ 2023 թվականից ի վեր օլիմպիադայի ազգային ներկայացուցիչը «Քոնթեստս Լաբ» կրթական ՀԿ-ն է, ում հետ ևս ընկերությունը շարունակում է համագործակցել և միասին նպաստել այս կրթական հարթակի զարգացմանը։
Դեռևս 2018թ․-ից սկսած յուրաքանչյուր տարի OVIO-ն հովանավորում է Ռոբոտաշինության օլիմպիադայի ազգային փուլը՝ աջակցելով նաև մրցույթի միջազգային փուլի մասնակցությանը։ 2022թ․ ընկերությունը իրականացրել է ռոբոտաշինության զարգացմանն ուղղված «Նվիրի՛ր երազանք» նախագիծը, որը մեկնարկել է հենց ՀՀ մարզերից՝ հիմնելով ռոբոտաշինության ուսուցման լաբորատորիաներ Գյումրիում և Արարատի մարզի Շաղափ գյուղում։
Հարկ է նշել, որ Գյումրիի լաբորատորիայի սաները (GDL թիմը) հասցրել են գրանցել հաղթանակներ։ Թիմը «Լեգոստարտ» մրցույթի հանրապետական փուլում գրավել է 1-ին պատվավոր հորիզոնականը, ինչպես նաև արժանապատիվ հանդես է եկել ՌՀՕ ազգային փուլում՝ գրավելով 3-րդ հորիզոնականը։
Ռոբոտների միջազգային օլիմպիադան ծառայում է որպես հարթակ, որի միջոցով աշակերտները խորացնում են իրենց գիտելիքները մաթեմատիկայի, ծրագրավորման, ֆիզիկայի և ճարտարագիտության ոլորտներում՝ նպաստելով միջառարկայական կապերի ամրապնդմանը։
Մրցույթի նպատակներից են՝
Ներգրավել աշակերտներին գործնական գիտական գործունեության մեջ,
Զարգացնել տրամաբանական և ճարտարագիտական ունակությունները,
Խթանել թիմային աշխատանքի հմտությունները,
Նպաստել տեսական գիտելիքների գործնական կիրառմանը,
Բացահայտել և խորացնել աշակերտների ստեղծագործ միտքը և կարողությունները։
«Մեր նպատակը ոչ միայն մրցույթին մասնակցության աջակցություն տրամադրելն է, այլև երիտասարդ սերնդին ոգեշնչելը՝ դեպի նորարարություն և ստեղծարարություն։ Ռոբոտների միջազգային օլիմպիադան հրաշալի հնարավորություն է, որտեղ տեսական գիտելիքները վերածվում են գործնական կարողությունների», -նշեց OVIO-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Հարկ է նշել, որ OVIO ընկերությունը 2024թ․ գարնանը գործարկել է Հայաստանի խոշորագույն Տվյալների մշակման կենտրոնը՝ դուրս գալով դասական հեռահաղորդակցության մատակարարի սահմաններից և մատուցելով ՏՏ ամենաժամանակից լուծումներ՝ շեշտը դնելով ամպային ծառայությունների վրա։
OVIO-ն կշարունակի աջակցել նմանատիպ նախաձեռնություններին՝ նպաստելով Հայաստանի երիտասարդների կրթական և տեխնոլոգիական զարգացմանը։

OVIO alongside innovative education within the framework of the International Robot Olympiad
OVIO serves as the main partner of the World Robot Olympiad (WRO) in Armenia. This unique international competition aims to engage students in practical scientific activities and stimulate their interest in science. Since 2023, the national representative of the Olympiad has been the educational NGO "Contests Lab," with which OVIO continues to collaborate, jointly contributing to the development of this educational platform.
Since 2018, OVIO has sponsored the national phase of the Robotics Olympiad annually, supporting participation in the international phase of the competition. In 2022, the company implemented the "Give a Dream" project aimed at developing robotics, which was launched in Armenia’s regions, establishing robotics labs in Gyumri and the village of Shaghap in the Ararat region.
It is worth noting that the students of the Gyumri lab (GDL team) have already achieved victories. The team took the honorable 1st place in the national phase of the "LegoStart" competition and performed admirably at the national stage of WRO, securing 3rd place.
The World Robot Olympiad serves as a platform through which students deepen their knowledge in mathematics, programming, physics, and engineering, strengthening interdisciplinary connections.
The goals of the competition include:
• Engaging students in practical scientific activities,
• Developing logical and engineering abilities,
• Promoting teamwork skills,
• Encouraging the practical application of theoretical knowledge,
• Uncovering and nurturing students' creative thinking and capabilities.
"Our goal is not only to support participation in the competition but also to inspire the younger generation towards innovation and creativity. The World Robot Olympiad is a fantastic opportunity where theoretical knowledge transforms into practical skills," noted OVIO’s CEO Hayk Faramazyan.
It is important to mention that in the spring of 2024, OVIO launched Armenia’s largest Data Processing Center, stepping beyond the limits of a traditional telecom provider and delivering cutting-edge IT solutions, with a focus on cloud services.
OVIO will continue to support similar initiatives, contributing to the educational and technological development of Armenia’s youth.