OVIO-ն ինովացիոն կրթության կողքին` Ռոբոտների միջազգային օլիմպիադայի շրջանակում
OVIO ընկերությունը հանդես է գալիս որպես Ռոբոտների միջազգային օլիմպիադայի (World Robot Olympiad) գլխավոր գործընկեր Հայաստանում։ Այս եզակի միջազգային մրցույթը նպատակ ունի ներգրավել աշակերտներին գործնական գիտական գործունեության մեջ և խթանել նրանց հետաքրքրությունը գիտությունների նկատմամբ։ 2023 թվականից ի վեր օլիմպիադայի ազգային ներկայացուցիչը «Քոնթեստս Լաբ» կրթական ՀԿ-ն է, ում հետ ևս ընկերությունը շարունակում է համագործակցել և միասին նպաստել այս կրթական հարթակի զարգացմանը։
Դեռևս 2018թ․-ից սկսած յուրաքանչյուր տարի OVIO-ն հովանավորում է Ռոբոտաշինության օլիմպիադայի ազգային փուլը՝ աջակցելով նաև մրցույթի միջազգային փուլի մասնակցությանը։ 2022թ․ ընկերությունը իրականացրել է ռոբոտաշինության զարգացմանն ուղղված «Նվիրի՛ր երազանք» նախագիծը, որը մեկնարկել է հենց ՀՀ մարզերից՝ հիմնելով ռոբոտաշինության ուսուցման լաբորատորիաներ Գյումրիում և Արարատի մարզի Շաղափ գյուղում։
Հարկ է նշել, որ Գյումրիի լաբորատորիայի սաները (GDL թիմը) հասցրել են գրանցել հաղթանակներ։ Թիմը «Լեգոստարտ» մրցույթի հանրապետական փուլում գրավել է 1-ին պատվավոր հորիզոնականը, ինչպես նաև արժանապատիվ հանդես է եկել ՌՀՕ ազգային փուլում՝ գրավելով 3-րդ հորիզոնականը։
Ռոբոտների միջազգային օլիմպիադան ծառայում է որպես հարթակ, որի միջոցով աշակերտները խորացնում են իրենց գիտելիքները մաթեմատիկայի, ծրագրավորման, ֆիզիկայի և ճարտարագիտության ոլորտներում՝ նպաստելով միջառարկայական կապերի ամրապնդմանը։
Մրցույթի նպատակներից են՝
Ներգրավել աշակերտներին գործնական գիտական գործունեության մեջ,
Զարգացնել տրամաբանական և ճարտարագիտական ունակությունները,
Խթանել թիմային աշխատանքի հմտությունները,
Նպաստել տեսական գիտելիքների գործնական կիրառմանը,
Բացահայտել և խորացնել աշակերտների ստեղծագործ միտքը և կարողությունները։
«Մեր նպատակը ոչ միայն մրցույթին մասնակցության աջակցություն տրամադրելն է, այլև երիտասարդ սերնդին ոգեշնչելը՝ դեպի նորարարություն և ստեղծարարություն։ Ռոբոտների միջազգային օլիմպիադան հրաշալի հնարավորություն է, որտեղ տեսական գիտելիքները վերածվում են գործնական կարողությունների», -նշեց OVIO-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Հարկ է նշել, որ OVIO ընկերությունը 2024թ․ գարնանը գործարկել է Հայաստանի խոշորագույն Տվյալների մշակման կենտրոնը՝ դուրս գալով դասական հեռահաղորդակցության մատակարարի սահմաններից և մատուցելով ՏՏ ամենաժամանակից լուծումներ՝ շեշտը դնելով ամպային ծառայությունների վրա։
OVIO-ն կշարունակի աջակցել նմանատիպ նախաձեռնություններին՝ նպաստելով Հայաստանի երիտասարդների կրթական և տեխնոլոգիական զարգացմանը։

Компания OVIO выступает в качестве главного партнера Всемирной олимпиады роботов (World Robot Olympiad) в Армении. Этот уникальный международный конкурс направлен на вовлечение школьников в практическую научную деятельность и стимулирование их интереса к наукам. С 2023 года национальным представителем олимпиады является "Контестс Лаб", с которой компания также продолжает сотрудничество и вместе способствует развитию этой образовательной платформы.
Начиная с 2018 года, OVIO ежегодно спонсирует национальный этап Олимпиады по робототехнике, а также поддерживает участие в международных этапах конкурса. В 2022 году компания реализовала проект "Подари мечту", направленный на развитие робототехники, который был запущен именно в регионах Армении. В рамках проекта были созданы лаборатории по изучению робототехники в Гюмри и селе Шагап Араратской области.
Стоит отметить, что воспитанники лаборатории в Гюмри (команда GDL) уже успели достичь побед. Команда заняла почетное 1-е место в республиканском этапе конкурса "Легостарт", а также достойно выступила на национальном этапе WRO, заняв 3-е место.
Всемирная олимпиада роботов служит платформой, через которую учащиеся углубляют свои знания в таких областях, как математика, программирование, физика и инженерия, способствуя укреплению междисциплинарных связей.
Цели конкурса включают:
"Наша цель – не только поддерживать участие в конкурсе, но и вдохновлять молодое поколение на инновации и творчество. Всемирная олимпиада роботов – это замечательная возможность, где теоретические знания превращаются в практические навыки", – отметил генеральный директор OVIO Айк Фарамазян.
Следует отметить, что весной 2024 года компания OVIO запустила крупнейший в Армении Центр обработки данных, выйдя за рамки классического телекоммуникационного провайдера и предлагая самые современные ИТ-решения, делая акцент на облачных услугах.
OVIO продолжит поддерживать подобные инициативы, способствуя образовательному и технологическому развитию молодежи Армении.