ՀՀ բանկերի ղեկավար կազմն այցելեց OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոն
Հայաստանի Բանկերի միության և OVIO ընկերության նախաձեռնությամբ հունիսի 26-ին կայացավ ՀՀ առևտրային մի շարք բանկերի ղեկավար կազմի այցելությունն OVIO-Ի՝ ՀՀ խոշորագույն Տվյալների մշակման կենտրոն։
Տվյալների մշակման կենտրոնը OVIO ընկերության կողմից կոմերցիոն շահագործման է հանձնվել մայիս ամսին մեկնարկային լայն հնարավորություններով։
Այն կառուցված է ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS և TIER III միջազգային հեղինակավոր ստանդարտների համապատասխանությամբ, ներառում է 210-ից ավելի սերվերային պահարան, ապահովված է սնուցման երկու անկախ ենթակայանից,  ունի 2  ՄգՎ հզորություն։
Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանի և OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի ուղեկցությամբ բանկերի ներկայացուցիչները շրջայց կատարեցին Տվյալների մշակման կենտրոնում, ծանոթացան կենտրոնի ենթակառուցվածքին և ամպային լուծումներին։
«Ուրախ ենք այսօր հյուընկալել մեր գործընկերներին՝ ՀՀ առաջատար բանկերի ղեկավարներին, մեր տվյալների մշակման կենտրոնում։ Տարածաշրջանում եզակի այս կենտրոնի ամպային և թվային ծառայությունները կարևոր դեր են խաղում բանկային և ֆինանսական համակարգի թվայնացման գործում։ Մեր ընկերությունը, հանդիսանալով ՀՀ բանկերի և ֆինանսական կազմակերպությունների  վստահելի գործընկեր էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտում, այժմ պատաստ է աջակցել ոլորտի թվայնացման գործընթացին՝ առաջարկելով աշխարհում առաջադեմ ամպային ծառայություններ։ Վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունը կխթանի ֆինանսական ոլորտի տեխնոլոգիական զարգացմանը ի շահ մեր սպառողների»- նշեց OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
«ՀՀ բանկային և ֆինանսական ոլորտը վերջին տարիներին աննախադեպ աճ է գրանցել ծառայությունների թվայնացման և նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման հարցում։ Թվայնացման գործընթացի արդյունքում տվյալների ծավալը աճում է էքսպոնենցիալ տեմպով, և OVIO ընկերության ժամանակակից տեխնոլոգիաներով հագեցած Տվյալների մշակման կենտրոնը հնարավություն ունի բավարարել տվյալների աճի հավակնոտ պահանջները» - նշեց Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը։
OVIO ընկերության Տվյալների մշակման կենտրոնը տեղակայված է Աբովյան քաղաքում՝ Երևանից 16 կմ հեռավորության վրա, որի ռազմավարական դիրքն ապահովում է հարմարավետություն և արագ հասանելիություն ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային հաճախորդների համար՝ տրամադրելով ամենատարբեր լուծումներ։

The management staff of RA banks visited the data processing center of OVIO
On June 26, at the initiative of the Union of Banks of Armenia and OVIO company, the management staff of a number of commercial banks of Armenia visited OVIO, the largest Data Processing Center of Armenia.
The data processing center was put into commercial operation by the OVIO company in May with a wide range of start-up capabilities.
It is built in accordance with ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS and TIER III authoritative international standards, includes more than 210 server cabinets, is powered by two independent substations, has a 2 MgV capacity.
Accompanied by Daniel Azatyan, President of the Union of Banks of Armenia, and Hayk Faramazyan, CEO of OVIO, the representatives of the banks toured the Data Processing Center, got acquainted with the center's infrastructure and cloud solutions.
"Today we are happy to host our partners, the heads of leading banks of RA, in our data processing center. The cloud and digital services of this center, unique in the region, play an important role in the digitization of the banking and financial system. Our company, being a reliable partner of RA banks and financial organizations in the field of electronic communication, is now ready to support the digitization process of the sector by offering advanced cloud services in the world. I am confident that our cooperation will promote the technological development of the financial sector for the benefit of our consumers," said Hayk Faramazyan, CEO of OVIO.
"The banking and financial sector of the Republic of Armenia has recorded an unprecedented growth in recent years in terms of digitalization of services and implementation of the latest technologies. As a result of the digitization process, the volume of data is growing at an exponential rate, and the Data Processing Center equipped with modern technologies of OVIO has the opportunity to meet the ambitious requirements of data growth," said Daniel Azatyan, President of the Union of Banks of Armenia.
OVIO's Data Processing Center is located in the city of Abovyan, 16 km away from Yerevan, its strategic location provides convenience and quick access to both local and international clients, providing a wide variety of solutions.