ՀՀ բանկերի ղեկավար կազմն այցելեց OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոն
Հայաստանի Բանկերի միության և OVIO ընկերության նախաձեռնությամբ հունիսի 26-ին կայացավ ՀՀ առևտրային մի շարք բանկերի ղեկավար կազմի այցելությունն OVIO-Ի՝ ՀՀ խոշորագույն Տվյալների մշակման կենտրոն։
Տվյալների մշակման կենտրոնը OVIO ընկերության կողմից կոմերցիոն շահագործման է հանձնվել մայիս ամսին մեկնարկային լայն հնարավորություններով։
Այն կառուցված է ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS և TIER III միջազգային հեղինակավոր ստանդարտների համապատասխանությամբ, ներառում է 210-ից ավելի սերվերային պահարան, ապահովված է սնուցման երկու անկախ ենթակայանից,  ունի 2  ՄգՎ հզորություն։
Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանի և OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի ուղեկցությամբ բանկերի ներկայացուցիչները շրջայց կատարեցին Տվյալների մշակման կենտրոնում, ծանոթացան կենտրոնի ենթակառուցվածքին և ամպային լուծումներին։
«Ուրախ ենք այսօր հյուընկալել մեր գործընկերներին՝ ՀՀ առաջատար բանկերի ղեկավարներին, մեր տվյալների մշակման կենտրոնում։ Տարածաշրջանում եզակի այս կենտրոնի ամպային և թվային ծառայությունները կարևոր դեր են խաղում բանկային և ֆինանսական համակարգի թվայնացման գործում։ Մեր ընկերությունը, հանդիսանալով ՀՀ բանկերի և ֆինանսական կազմակերպությունների  վստահելի գործընկեր էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտում, այժմ պատաստ է աջակցել ոլորտի թվայնացման գործընթացին՝ առաջարկելով աշխարհում առաջադեմ ամպային ծառայություններ։ Վստահ եմ, որ մեր համագործակցությունը կխթանի ֆինանսական ոլորտի տեխնոլոգիական զարգացմանը ի շահ մեր սպառողների»- նշեց OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
«ՀՀ բանկային և ֆինանսական ոլորտը վերջին տարիներին աննախադեպ աճ է գրանցել ծառայությունների թվայնացման և նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման հարցում։ Թվայնացման գործընթացի արդյունքում տվյալների ծավալը աճում է էքսպոնենցիալ տեմպով, և OVIO ընկերության ժամանակակից տեխնոլոգիաներով հագեցած Տվյալների մշակման կենտրոնը հնարավություն ունի բավարարել տվյալների աճի հավակնոտ պահանջները» - նշեց Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը։
OVIO ընկերության Տվյալների մշակման կենտրոնը տեղակայված է Աբովյան քաղաքում՝ Երևանից 16 կմ հեռավորության վրա, որի ռազմավարական դիրքն ապահովում է հարմարավետություն և արագ հասանելիություն ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային հաճախորդների համար՝ տրամադրելով ամենատարբեր լուծումներ։

26 июня по инициативе Союза банков Армении и компании OVIO руководство ряда коммерческих банков Армении посетило крупнейший центр обработки данных Армении OVIO.
Центр обработки данных введен в промышленную эксплуатацию компанией OVIO в мае с широким спектром стартовых возможностей.
Он построен в соответствии с авторитетными международными стандартами ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS и TIER III, включает в себя более 210 серверных шкафов, питается от двух независимых подстанций, имеет мощность 2 МгВ.
В сопровождении президента Союза банков Армении Даниэля Азатяна и генерального директора OVIO Айка Фарамазяна представители банков осмотрели Центр обработки данных, ознакомились с инфраструктурой центра и облачными решениями.
«Сегодня мы рады принять в нашем центре обработки данных наших партнеров – руководителей ведущих банков РА. Облачные и цифровые сервисы этого уникального в регионе центра играют важную роль в цифровизации банковской и финансовой системы. Наша компания, являясь надежным партнером банков и финансовых организаций РА в сфере электронных коммуникаций, теперь готова поддержать процесс цифровизации отрасли, предлагая передовые облачные услуги по всему миру. Я уверен, что наше сотрудничество будет способствовать технологическому развитию финансового сектора на благо наших потребителей», - сказал генеральный директор OVIO Айк Фарамазян.
«Банковско-финансовый сектор Республики Армения в последние годы фиксирует беспрецедентный рост в плане цифровизации услуг и внедрения новейших технологий. В результате процесса оцифровки объемы данных растут в геометрической прогрессии, а Центр обработки данных, оснащенный современными технологиями OVIO, имеет возможность удовлетворить амбициозные требования роста данных", - отметил Даниэль Азатян, президент компании Союз банков Армении.
Центр обработки данных OVIO расположен в городе Абовян, в 16 км от Еревана, его стратегическое расположение обеспечивает удобство и быстрый доступ как к местным, так и к международным клиентам, предоставляя широкий спектр решений.