«Ռոստելեկոմ»-ը կառուցել է Ռոբոտաշինության ուսուցման ևս մեկ լաբորատորիա: Դեռևս 2021 թ-ի դեկտեմբերին մեկնարկեց «Նվիրի՛ր երազանք» նախագիծը, որի շրջանակում Ռոստելեկոմը և ընկերության բաժանորդները միասին ստանձնեցին Հայաստանի համար տեխնոլոգիապես ավելի հզոր ապագա կերտելու առաքելությունը՝ նվիրելով երազանք երեխաներին։
«Նվիրի՛ր երազանք»-ը ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նախագծերի շարքից է, որի շրջանակում յուրաքանչյուր նոր բաժանորդագրության մեկ ամսվա վճարի 30%-ը ուղղվել է ՀՀ մի շարք բնակավայրերում երեխաների համար ռոբոտաշինության լաբորատորիաների կառուցմանն ու դասընթացների կազմակերպմանը:
Եվ ահա, Ռոստելեկոմը հիմնեց ռոբոտաշինության ուսուցման արդեն թվով 2-րդ լաբորատորիան, այս անգամ՝ Արարատի մարզի Շաղափ գյուղում։ Այն կառուցվել է Շաղափի Լևոն Ղազարյանի անվան միջնակարգ դպրոցում և ապահովված է պրակտիկ դասընթացների համար բոլոր անհրաժեշտ պարագաներով՝ ռոբոտաշինության համար նախատեսված Լեգոյի պրոֆեսիոնալ հավաքածուներ, համակարգիչներ, հեռուստացույցներ, հատուկ հարմարեցված կահույք ու անհրաժեշտ կահավորանք։ Ավելին, «Ռոստելեկոմ»-ը կազմակերպել է նաև ռոբոտաշինության ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացները՝ հոգալով բոլոր ծախսերը։
Այսուհետ Շաղափ գյուղի 8 տարեկան և ավելի բարձր տարիքի երեխաները հնարավորություն ունեն հաճախել ռոբոտաշինության անվճար դասընթացների, ծանոթանալ նորարար տեխնոլոգիաներին՝ ստանալով ՏՏ ոլորտի պրակտիկ գիտելիքներ և հմտություններ։
«Ուրախ ենք փաստել, որ հստակ քայլերով գնում ենք դեպի այն տեխնոլոգիական երազանքը, որը կերտում ենք Հայաստանի երեխաների համար։ Այսօր Շաղափ գյուղում ռոբոտաշինության լաբորատորիայի բացմամբ մենք կատարեցինք մեր հերթական ներդրումը, որպեսզի ապագայում ունենանք տեխնոլոգիապես ավելի զարգացած Հայաստան: «Նվիրի՛ր երազանք» նախագիծը իր տեսակով յուրօրինակ է, քանի որ այս դեպքում մեր բաժանորդներն իրենց անմիջական մասնակցությունն են ունեցել ծրագրի կայացման գործում․ մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ հավասար հնարավորություններ են ստեղծվում տարբեր սոցիալական խմբերի երեխաների համար՝ անկախ բնակվելու վայրից։ Ձեռք բերելով բարձր տեխնոլոգիական գիտելիքներ ու պրակտիկ հմտություններ՝ Շաղափ գյուղի երեխաները ոչ միայն կստանան որակյալ կրթություն, այլ նաև՝ նորը բացահայտելու մեծ ներուժ և մոտիվացիա՝ զբաղվելու ապագայի մասնագիտություններով»,- նշեց «Ռոստելեկոմ Հայաստան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
Դեռևս այս տարվա գարնանը Ռոստելեկոմը հիմնել էր ռոբոտաշինության ուսուցման առաջին լաբորատորիան Գյումրիում: Հատկանշական է, որ Գյումրիի լաբորատորիայի սաները (GDL թիմը) շատ կարճ ժամանակ անց գրանցեցին իրենց առաջին և լուրջ հաղթանակը՝ «Լեգոստարտ» մրցույթի հանրապետական փուլում գրավելով 1-ին պատվավոր հորիզոնականը։ Իսկ առաջիկայում Գյումրիի լաբորատորիայի սաները արդեն 2 թիմերով կմասնակցեն Ռոբոտաշինության համաշխարհային օլիմպիադային՝ բարձր պահելով Հայաստանի պատիվը։

«Ростелеком» построил еще одну учебную лабораторию робототехники. Еще в декабре 2021 года стартовал проект «Подари мечту», в рамках которого «Ростелеком» и абоненты компании совместно взяли на себя миссию создания технологически более сильного будущего Армении, подарив детям мечту.
«Подари мечту» — один из проектов корпоративной социальной ответственности компании, в рамках которого 30% от абонплаты каждого нового абонента было направлено на строительство лабораторий робототехники и организацию курсов для детей в ряде населенных пунктов в Армении.
И вот, Ростелеком уже основал 2-ю учебную лабораторию робототехники, на этот раз в селе Шагап Араратской области. Лаборатория была построена в средней школе имени Левона Казаряна в Шагапе и оснащена всеми необходимыми принадлежностями для практических занятий: профессиональными наборами Lego для робототехники, компьютерами, телевизорами, специально адаптированной мебелью и необходимыми предметами интерьера. Кроме того, «Ростелеком» также организовал курсы повышения квалификации учителей робототехники, покрыв все расходы.
Отныне дети в возрасте от 8 лет и старше в селе Шагап имеют возможность посещать бесплатные курсы робототехники, знакомиться с инновационными технологиями, получать практические знания и навыки в сфере IT.
«Мы рады заявить, что делаем четкие шаги к технологической мечте, которую мы строим для детей Армении. Сегодня, с открытием лаборатории робототехники в селе Шагап, мы сделали очередную инвестицию, чтобы в будущем Армения стала более технологически развитой. Проект «Подари мечту» уникален в своем роде, ведь в этом случае наши абоненты принимали непосредственное участие в создании проекта: благодаря нашим совместным усилиям создаются равные возможности для детей разных социальных групп, независимо от места их проживания. Получив высокотехнологические знания и практические навыки, дети села Шагап не только получат качественное образование, но и откроют в себе большой потенциал и мотивацию для занятия профессиями будущего», - сказал генеральный директор Ростелеком Армения Айк Фарамазян.
Еще весной этого года «Ростелеком» создал в Гюмри первую учебную лабораторию робототехники. Примечательно, что студенты Гюмрийской лаборатории (команда GDL) за очень короткое время оформили свою первую и серьезную победу, заняв 1-е почетное место в республиканском этапе конкурса «Легостарт». А в ближайшее время студенты гюмрийской лаборатории уже будут участвовать во Всемирной олимпиаде по робототехнике в составе 2-х команд, отстаивая честь Армении.