«Ռոստելեկոմ»-ը կառուցել է Ռոբոտաշինության ուսուցման ևս մեկ լաբորատորիա: Դեռևս 2021 թ-ի դեկտեմբերին մեկնարկեց «Նվիրի՛ր երազանք» նախագիծը, որի շրջանակում Ռոստելեկոմը և ընկերության բաժանորդները միասին ստանձնեցին Հայաստանի համար տեխնոլոգիապես ավելի հզոր ապագա կերտելու առաքելությունը՝ նվիրելով երազանք երեխաներին։
«Նվիրի՛ր երազանք»-ը ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նախագծերի շարքից է, որի շրջանակում յուրաքանչյուր նոր բաժանորդագրության մեկ ամսվա վճարի 30%-ը ուղղվել է ՀՀ մի շարք բնակավայրերում երեխաների համար ռոբոտաշինության լաբորատորիաների կառուցմանն ու դասընթացների կազմակերպմանը:
Եվ ահա, Ռոստելեկոմը հիմնեց ռոբոտաշինության ուսուցման արդեն թվով 2-րդ լաբորատորիան, այս անգամ՝ Արարատի մարզի Շաղափ գյուղում։ Այն կառուցվել է Շաղափի Լևոն Ղազարյանի անվան միջնակարգ դպրոցում և ապահովված է պրակտիկ դասընթացների համար բոլոր անհրաժեշտ պարագաներով՝ ռոբոտաշինության համար նախատեսված Լեգոյի պրոֆեսիոնալ հավաքածուներ, համակարգիչներ, հեռուստացույցներ, հատուկ հարմարեցված կահույք ու անհրաժեշտ կահավորանք։ Ավելին, «Ռոստելեկոմ»-ը կազմակերպել է նաև ռոբոտաշինության ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացները՝ հոգալով բոլոր ծախսերը։
Այսուհետ Շաղափ գյուղի 8 տարեկան և ավելի բարձր տարիքի երեխաները հնարավորություն ունեն հաճախել ռոբոտաշինության անվճար դասընթացների, ծանոթանալ նորարար տեխնոլոգիաներին՝ ստանալով ՏՏ ոլորտի պրակտիկ գիտելիքներ և հմտություններ։
«Ուրախ ենք փաստել, որ հստակ քայլերով գնում ենք դեպի այն տեխնոլոգիական երազանքը, որը կերտում ենք Հայաստանի երեխաների համար։ Այսօր Շաղափ գյուղում ռոբոտաշինության լաբորատորիայի բացմամբ մենք կատարեցինք մեր հերթական ներդրումը, որպեսզի ապագայում ունենանք տեխնոլոգիապես ավելի զարգացած Հայաստան: «Նվիրի՛ր երազանք» նախագիծը իր տեսակով յուրօրինակ է, քանի որ այս դեպքում մեր բաժանորդներն իրենց անմիջական մասնակցությունն են ունեցել ծրագրի կայացման գործում․ մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ հավասար հնարավորություններ են ստեղծվում տարբեր սոցիալական խմբերի երեխաների համար՝ անկախ բնակվելու վայրից։ Ձեռք բերելով բարձր տեխնոլոգիական գիտելիքներ ու պրակտիկ հմտություններ՝ Շաղափ գյուղի երեխաները ոչ միայն կստանան որակյալ կրթություն, այլ նաև՝ նորը բացահայտելու մեծ ներուժ և մոտիվացիա՝ զբաղվելու ապագայի մասնագիտություններով»,- նշեց «Ռոստելեկոմ Հայաստան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
Դեռևս այս տարվա գարնանը Ռոստելեկոմը հիմնել էր ռոբոտաշինության ուսուցման առաջին լաբորատորիան Գյումրիում: Հատկանշական է, որ Գյումրիի լաբորատորիայի սաները (GDL թիմը) շատ կարճ ժամանակ անց գրանցեցին իրենց առաջին և լուրջ հաղթանակը՝ «Լեգոստարտ» մրցույթի հանրապետական փուլում գրավելով 1-ին պատվավոր հորիզոնականը։ Իսկ առաջիկայում Գյումրիի լաբորատորիայի սաները արդեն 2 թիմերով կմասնակցեն Ռոբոտաշինության համաշխարհային օլիմպիադային՝ բարձր պահելով Հայաստանի պատիվը։

Rostelecom has built another robotics training laboratory. Back in December 2021, the “Build a Dream” project was launched, in the scopes of which Rostelecom and the company’s subscribers jointly took on the mission of creating a technologically stronger future for Armenia.
“Build a Dream” is one of the company’s corporate social responsibility projects, within which 30% of the monthly fee of each new subscriber was directed to the construction of robotics laboratories and the organization of courses for children in a number of localitions in Armenia.
And now, Rostelecom has already founded the 2nd training laboratory of robotics, this time in the village of Shagap, Ararat region. The laboratory was built at Levon Ghazaryan secondary school in Shagap, and is equipped with all the necessary accessories for practical classes: professional Lego sets for robotics, computers, TVs, specially adapted furniture and necessary interior items. In addition, Rostelecom also organized advanced training courses for robotics teachers, covering all expenses.
From now on, children aged 8 years and older in the village of Shagap have the opportunity to attend free robotics courses, get acquainted with innovative technologies, and gain practical knowledge and skills in the field of IT.
“We are pleased to announce that we are taking clear steps towards the technological dream that we are building for the children of Armenia. Today, with the opening of a robotics laboratory in the village of Shagap, we have made another investment so that Armenia becomes more technologically advanced in the future. The “Build a Dream” project is unique in its kind, because in this case our subscribers were directly involved in the creation of the project: thanks to our joint efforts, equal opportunities are created for children of different social groups, regardless of their place of residence. Having acquired high-tech knowledge and practical skills, the children of the Shagap village will not only receive a quality education, but will also discover great potential and motivation for pursuing the professions of the future,” said Hayk Faramazyan, Director General of Rostelecom Armenia.
Back in the spring of this year, Rostelecom created the first robotics training laboratory in Gyumri. It is noteworthy that the students of the Gyumri laboratory (GDL team) scored their first and serious victory in a very short time, taking the 1st place of honor in the republican stage of the Legostart competition. And in the near future, students of the Gyumri laboratory will already participate in the World Robotics Olympiad as part of 2 teams, defending the honor of Armenia.