OVIO-ն կազմակերպեց շրջայցեր իր տվյալների մշակման կենտրոնում և կիսվեց տվյալների մշակման կենտրոնի իր փորձով «Հեռահաղորդակցության շաբաթ 2026»-ում
2026-03-31
Մարտի 23-27-ը տեղի ունեցավ  «Հեռահաղորդակցության շաբաթ 2026» միջոցառումը, որին մասնակցեցին ոլորտում կարևոր դերակատարություն ունեցող կառույցները և անդրադարձ կատարեցին ՏՀՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարներին, ենթակառուցվածքների ընդլայնման անհրաժեշտությանը, ներդրումային միջավայրին և նոր տեխնոլոգիաների աճող դերին։
Միջոցառման շրջանակում OVIO-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Բորիս Դեմիրխանյանը մասնակցեց պանելային քննարկման՝ ներկայացնելով ամպային լուծումների կարևորությունը բիզնեսի շարունակական, անվտանգ և արդյունավետ գործունեության ապահովման համար։ Նա նաև ներկայացրեց ընկերությունում արհեստական բանականության գործիքների կիրառման փորձը՝ ընդգծելով դրանց դերը գործընթացների արդյունավետության բարձրացման մեջ։
Բորիս Դեմիրխանյանը խոսեց նաև Հայաստանում միակ TIER III հավաստագրված OVIO տվյալների մշակման կենտրոնի կառուցման և գործարկման ընթացքում ի հայտ եկած հիմնական մարտահրավերների ու միջազգային փորձի տեղայնացման մասին։ Նա ընդգծեց տվյալների պահպանման մշակույթի զարգացման և դրանց՝ պրոֆեսիոնալ ենթակառուցվածքներում տեղակայման կարևորությունը՝ որպես անվտանգ և կայուն թվային միջավայրի ձևավորման առանցքային նախապայման։
Հեռահաղորդակցության շաբաթի շրջանակում տեղի ունեցան նաև ճանաչողական այցեր OVIO տվյալների մշակման կենտրոն, որին մասնակցեցին ՀՀ ԲՏԱ նախարարության ներկայացուցիչները, «Հայաստանի օպերատորների միություն» ՀԿ-ի անդամները, ինչպես նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Տեղեկատվական Տեխնոլոգիաների և Տվյալագիտության» ֆակուլտետի ուսանողները։
Շրջայցի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեց տվյալների մշակման կենտրոնի տեխնիկական ենթակառուցվածքը, ինժեներական լուծումները, տվյալների պահպանման, անվտանգության ապահովման և համակարգերի անխափան աշխատանքի կազմակերպման մեխանիզմները ինչպես նաև մատուցվող ծառայությունները՝ ներառյալ ամպային լուծումները։
Առաջիկայում ընկերությունը նախատեսում է գործարկել «OVIO Cloud» օնլայն հարթակը, որի միջոցով հնարավոր կլինի ընկերության կողմից մատուցվող ամպային ծառայություններին միանալ մի քանի քլիքով, և հետագայում դրանք կառավարել էլ ավելի հեշտ և ճկուն։
Հիշեցնենք, որ OVIO ընկերությունը առաջինն ու միակն է Հայաստանում, որը գործարկել է TIER III միջազգային հեղինակավոր ստանդարտին համապատասխան տվյալների մշակման կենտրոն և մատուցում է համատեղակայման և ամպային ծառայություններ բիզնեսին և պետական հատվածին։

С 23 по 27 марта состоялось мероприятие «Telecom Week 2026», в котором приняли участие ключевые игроки отрасли. В рамках мероприятия были обсуждены перспективы развития ИТ-сектора, необходимость расширения инфраструктуры, инвестиционная среда и растущая роль новых технологий.
В рамках мероприятия первый заместитель генерального директора OVIO Борис Демирханян принял участие в панельной дискуссии, представив важность облачных решений для обеспечения непрерывной, безопасной и эффективной деятельности бизнеса. Он также поделился опытом применения инструментов искусственного интеллекта в компании, подчеркнув их роль в повышении эффективности процессов.
Борис Демирханян также рассказал о ключевых вызовах, с которыми компания столкнулась при строительстве и запуске единственного в Армении центра обработки данных, сертифицированного по стандарту TIER III, а также о локализации международного опыта. Он подчеркнул важность развития культуры хранения данных и их размещения в профессиональной инфраструктуре как ключевого условия формирования безопасной и устойчивой цифровой среды.
В рамках «Недели телекоммуникаций» также состоялись ознакомительные визиты в центр обработки данных OVIO, в которых приняли участие представители Министерства высокотехнологической промышленности РА, члены общественной организации «Союз операторов Армении», а также студенты факультета «Информационные технологии и наука о данных» Армянского государственного экономического университета.
Во время экскурсии участникам были представлены техническая инфраструктура центра обработки данных, инженерные решения, механизмы хранения и защиты данных, а также обеспечение бесперебойной работы систем. Также были представлены предоставляемые услуги, включая облачные решения.
В ближайшее время компания планирует запустить онлайн-платформу «OVIO Cloud», которая позволит подключаться к облачным сервисам компании в несколько кликов и в дальнейшем управлять ими еще более удобно и гибко.
Напомним, что компания OVIO является первой и единственной в Армении, которая внедрила центр обработки данных, соответствующий международному стандарту TIER III, и предоставляет услуги колокации и облачные сервисы для бизнеса и государственного сектора.