Դեպի երազանք․ Ռոստելեկոմը հիմնել է ռոբոտաշինության ուսուցման առաջին լաբորատորիան Գյումրիում
«Ռոստելեկոմ»-ը դեռևս 2021 թ-ի  դեկտեմբերին հանդես էր եկել «Նվիրի՛ր երազանք» հատուկ առաջարկով, որի շրջանակում ընկերության բաժանորդները հնարավորություն ունեցան իրենց ներդրումը կատարել ՀՀ տեխնոլոգիական հզոր ապագայի համար՝ նվիրելով երազանք երեխաներին։
Ընկերությունը, հավատարիմ մնալով իր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությանը, խոստացել էր «Նվիրիր երազանք» առաջարկի շրջանակում յուրաքանչյուր նոր բաժանորդագրության մեկ ամսվա վճարի 30%-ը ուղղել ՀՀ մի շարք բնակավայրերում երեխաների համար ռոբոտաշինության լաբորատորիաների կառուցմանն ու դասընթացների կազմակերպմանը:
Եվ ահա «Գյումրի զարգացման լաբորատորիա» հիմնադրամում Ռոստելեկոմը բացեց ռոբոտաշինության ուսուցման առաջին լաբորատորիան, որն ապահովված է պրակտիկ դասընթացների համար բոլոր անհրաժեշտ պարագաներով՝ ռոբոտաշինության համար նախատեսված Լեգոյի պրոֆեսիոնալ հավաքածուներ, համակարգիչներ, հեռուստացույցներ, հատուկ հարմարեցված կահույք ու անհրաժեշտ կահավորանք։
Լաբորատորիայում գործելու են ռոբոտաշինության ուսուցման անվճար խմբակներ՝ նախատեսված 8-14 տարեկան երեխաների համար։
Ավելին, ընկերությունը նաև կհոգա ռոբոտաշինության ուսուցիչների վերապատրաստման ծախսերը՝ կազմակերպելով համապատասխան դասընթացներ։
«Մեծ ոգևորությամբ հայտարարում ենք, որ այսօր Գյումրի քաղաքում ռոբոտաշինության լաբորատորիայի բացմամբ Ռոստելեկոմն իր հերթական ներդրումը կատարեց տեխնոլոգիապես ավելի զարգացած Հայաստան ունենալու գործում: Եվ այս ամենը հնարավոր չէր լինի առանց մեր բաժանորդների վստահության․նրանց հետ համատեղ ուժերով ենք կարողանում ընձեռել հավասար հնարավորություններ տարբեր սոցիալական խմբերի երեխաներին՝ հասանելի դարձնելով բարձր տեխնոլոգիական գիտելիքներն ու պրակտիկ հմտությունները, տրամադրելով որակյալ կրթություն և ստեղծելով մոտիվացիա՝ զբաղվելու ապագայի մասնագիտություններով:
«Նվիրիր երազանք» առաջարկի շրջանակում լաբորատորիաների կառուցմամբ նպատակ ունենք մոտ ապագայում ունենալ վերապատրաստված երեխաներից կազմված խմբեր, ովքեր կմասնակցեն ռոբոտաշինության այնպիսի մրցույթների, ինչպիսիք են «Լեգոստարտ»-ը և Ռոբոտաշինության համաշխարհային օլիմպիադան՝ բարձր պահելով Հայաստանի պատիվը։»,- նշեց «Ռոստելեկոմ Հայաստան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
Ընկերությունն առաջիկայում նախատեսում է ռոբոտաշինության լաբորատորիաներ բացել նաև Հայաստանի այլ բնակավայրերում:

«Ростелеком» в декабре 2021 года представил предложение «Подари мечту», в рамках которой абоненты компании получили возможность внести свой вклад в мощное технологическое будущее Армении, подарив мечту детям.
В рамках корпоративной социальной ответственности, компания пообещала направить 30% от ежемесячной абонентской платы одного месяца за каждую новую подписку в рамках акции «Подари мечту» на строительство лабораторий робототехники и обучение детей в ряде населенных пунктов Армении.
Так вот, в «Лаборатории развития Гюмри» Ростелеком открыл первую учебную лабораторию робототехники, которая обеспечена всем необходимым оборудованием для практических занятий: профессиональными наборами Lego, компьютерами, телевизорами, специально адаптированной мебелью.
В лаборатории откроются бесплатные обучающие кружки по робототехнике, рассчитанные для детей 8-14 лет.
Кроме того, компания покроет расходы на подготовку учителей робототехники, организовав соответствующие курсы.
«Мы с большим энтузиазмом заявляем, что сегодня открытием лаборатории робототехники в Гюмри «Ростелеком» внес свой очередной вклад в более технологически развитое будущее Армении. И все это было бы невозможно без доверия наших абонентов, вместе с которыми мы смогли предоставить равные возможности детям из разных социальных групп, делая доступными высокотехнологичные знания и практические навыки, обеспечивая качественное образование, создавая мотивацию для стремления к профессиям будущего.
Строя лаборатории в рамках акции «Подари мечту», мы стремимся создать группы подготовленных детей, которые будут участвовать в соревнованиях по робототехнике, таких как «Легостарт» и Всемирной олимпиаде по робототехнике», - сказал генеральный директор «Ростелеком-Армения» Айк Фарамазян.