Երբ մենք չունենք մեզ ուղղված հարցի պատասխանը, ասում ենք «Google արա’»։ Google–ը, անխոս, արդեն վաղուց դարձել է մեր կյանքի անբաժանելի ուղեկիցը։ Իսկ ի՞նչ գիտենք մենք այս տեխնոլոգիական հսկայի մասին․ փորձենք պարզել։
Ինչպես բոլոր մյուս գերհաջողակ և հզոր ընկերությունները, Google-ի գործունեությունը նույնպես սկսել է շատ համեստ նախապայմաններից։ Ներկայումս աշխարհի բոլոր խոշոր երկրներում գրասենյակներ ունեցող հսկան կար ժամանակ, երբ իր գործունեությունն էր ծավալում Կալիֆորնիայի Menlo Park-ի ավտոտնակներից մեկում։
Իսկ երբևէ մտածե՞լ ես, թե ինչ է նշանակում մեզ համար այդքան սովորական դարձած Google բառը։ Այն վերցրել են Googol մաթեմատիկական տերմինից, որը նշանակում է հարյուր զրոներով հաջորդվող 1 թիվ։
Երբ մենք փնտրում ենք հարցերի պատասխաններ, անմիջապես դիմում ենք նրան՝ ամենազոր Google որոնողական համակարգին։ 1 վայրկյանում մոտավորապես 63000 որոնում է գրանցվում՝ օրական հաշվարկով վերածվելով հսկայական թվի՝ ավելի քան 5,6 մլրդ որոնում։
Google-ի հիմնադիրներ Larry Page-ը և Sergey Brin-ը երբ դեռ համալսարանում միասին հետազոտություն էին կատարում, մտածում էին ընկերությունն անվանել Backrub շարժիչի անունով, սակայն վերջնական որոշումը Google-ի օգտին էր։
Կարծես թե նրանք ամեն ինչ նախատեսել են․ որքան էլ մենք սխալ գրենք google բառը, միևնույն է հայտնվելու ենք այնտեղ, որտեղ պիտի հայտնվենք։ Լավ են չէ՞ մտածել։
Չնայած աշխարհում որոնումների 88․6% կատարվում է Google-ի միջոցով, Չինաստանի կառավարությունը իրենց երկրում արգելել է մուտքը դեպի այս կայք։
2009-ի փետրվարին Google-ը կատարեց իր առաջին թվիթը Twitter-ում․ “I’m 01100110 01100101 01100101 01101100 01101001 01101110 01100111 00100000 01101100 01110101 01100011 01101011 01111001 00001010", ինչը թարգմանաբար նշանակում է «Ես հաջողակ եմ»։
Երբ անցնելիս լինեք Google-ի գլխավոր գրասենյակի կողքով, շատ հավանական է, որ տարածքում հանդիպեք այծերի, այգեգործների փոխարեն։ Այծերը ուտում են Google-ի հարակից տարածքների խոտը՝ կատարելով խոտ հնձելու աշխատանքը։
Այստեղ ամեն ինչ սկսվում է պարզից՝ լեգոներով կառուցվածքներ, այծեր և այլն։
2010 թ․-ից ի վեր Google –ը յուրաքանչյուր շաբաթ ձեռք է բերում միջինում 1 ընկերություն։ Ինչ խոսք, նա գիգանտ է ամեն հարցում։

10 facts about Google
When we don't have an answer to a question, we say - Google it! Google, of course, has long been an integral part of our lives. What do we know about this tech giant? Let's try to find out.
1. Google also started out in humble conditions.
Like all other super-successful companies, Google started out with rather modest conditions. There was a time when the giant with offices in every major country in the world worked in a garage in Menlo Park, California.
2. Google means 1 followed by 100 zeros
Have you ever wondered what the word Google means? Googol (from the English googol) is a number in decimal notation represented by one with 100 zeros.
3. It performs over 5.6 billion searches per day.
When we search for answers to questions, we immediately turn to the most powerful search engine Google. Approximately 63,000 searches are logged per second, which turns into a massive 5.6 billion searches per day.
4. His name should have been BACKRUB.
Google founders Larry Page and Sergey Brin, while still doing research together at the university, thought about naming the company after the Backrub engine, but the final decision was in Google's favor.
5. Google bought all misspelled domains of its name: gooogle.com, gogle.com.
They apparently foresaw everything․ No matter how we misspell the word google, we will still be where we were supposed to be. Well thought out!
6. Google is an unwanted guest in China.
Although 88-6% of the world's searches are performed through Google, the Chinese government has banned access to this site in their country.
7. Google's first tweet was digital.
In February 2009, Google made its first tweet on Twitter, "I'm 01100110 01100101 01100101 01101100 01101001 01101110 01100111 00100000 01101100 01110101 01100011 01101011 01111001 00001010", which means "I'm feeling lucky!"
8. Google is hiring goats.
Walking past the Google headquarters, it is very likely that you will come across goats in the area instead of gardeners. Goats eat grass in the Google neighborhood doing lawnmower work.
9. Google's first computer storage was made from Lego.
Here it all starts simple: Lego constructions, goats, etc.
10. Google acquires on average one new company every week.
Since 2010, Google has been acquiring an average of 1 new company per week. He is definitely a giant in everything!