OVIO ընկերությունը գործարկել է նոր OVIO Cloud ամպային ծառայությունը, որը կազմված է երկու կլաստերից` G-Cloud և B-Cloud:
G-Cloud կլաստերը նախատեսված է պետական հատվածի համար և ներառում է պետական մարմինների կարիքների համար նախատեսված ֆունկցիոնալ հնարավորություններ:
B-Cloud կլաստերը նախատեսված է բիզնեսի համար, որի ֆունկցիոնալը հարմարեցված է բիզնեսի կարիքներին։
OVIO Cloud ծառայությունը աշխատում է վերջին սերնդի Intel Xeon(R) Gold պրոցեսորներով, DDR5 օպերատիվ հիշողությամբ համալրված սերվերային համակարգում։ Տվյալների պահպանման համակարգը All-Flash է՝ բաղկացած արագագործ NVMe SSD-ներից։ Հիմնված լինելով նորագույն տեխնոլոգիաներով հագեցած ֆիզիկական սերվերների վրա՝ OVIO Cloud ծառայությունը հնարավորություն է տալիս աշխատացնել բարձր ծանրաբեռնվածություն պահանջող ծրագրային ապահովումները իր ամպային ծառայության շրջանակում։ Ամպային հարթակի սերվերներին, բացի ինտերնետ հասանելիությունից, հնարավոր է նաև միացնել տվյալների փոխանցման առանձնացված կապուղիներ։ Ամպային հարթակում հնարավոր է կատարել սերվերների պահուստային կրկնօրինակներ՝ ինքնասպասարկման պորտալի միջոցով։
«Ամպային ծառայությունները մեր ընկերության առաջարկների շարքում առանցքային տեղ են զբաղեցնում, և OVIO Cloud ամպային ծառայության գործարկումը ռազմավարական առումով կարևոր քայլ ենք համարում։ Վերջինս հատկապես մեծ նշանակություն ունի պետական հատվածի համար, քանի որ նոր մակարդակի վրա է բարձրացնում տվյալների պահպանման հուսալիությունը։
OVIO Cloud ծառայության առավելություններից է նաև հաճախորդների ինքնասպասարկման պորտալը, որի միջոցով հաճախորդները հնարավորություն կունենան օնլայն տարբերակով կատարել փոփոխություններ ամպային ծառայությունների ծավալի և այլ պարամետրերի մասով» - նշեց OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը ամենախոշորն է տարածաշրջանում և կառուցված է TIER III սարքավորումների և ենթակառուցվածքների հուսալիության բարձր ստանդարտներով, ինչը ենթադրում է սնուցում էլեկտրամատակարարման երկու բարձրավոլտ ենթակայանից, հովացման պահուստային համակարգ, սպասարկման և թարմացումների ժամանակ տվյալների մշակման կենտրոնի անխափան աշխատանք և այլ առավելություններ։ Այս հուսալի ենթակառուցվածքը հաճախորդի համար կապահովի անխափան հասանելիություն տվյալներին և սպասարկում 24/7 ռեժիմով։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնն ունի 216 սերվերային պահարան, ընդհանուր 2 ՄգՎ հզորություն և կառուցված է ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS և TIER III միջազգային հեղինակավոր ստանդարտներին համապատասխան։
Այն ապահովում է տվյալների անվտանգ մշակում և պահպանում մեծ և փոքր բիզնեսի, ինչպես նաև պետական կառույցների համար` հնարավորություն տալով նաև խնայել թանկարժեք սարքավորումներ ձեռք բերելու և դրանց սպասարկման համար անհրաժեշտ հսկայական գումարները։ Կառույցը տեղակայված է Աբովյան քաղաքում՝ մայրաքաղաք Երևանից ընդամենը 16 կիլոմետր հեռավորության վրա, որի ռազմավարական դիրքն ապահովում է հարմարավետություն և արագ հասանելիություն ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային հաճախորդների համար՝ տրամադրելով ամենատարբեր լուծումներ։

OVIO запускает услугу OVIO Cloud в своем центре обработки данных
Компания OVIO запустила новую облачную услугу OVIO Cloud, которая состоит из двух кластеров: G-Cloud и B-Cloud.
Кластер G-Cloud предназначен для государственного сектора и включает функциональные возможности, разработанные для нужд государственных органов.
Кластер B-Cloud ориентирован на бизнес и его функциональность и адаптирована к потребностям бизнеса.
OVIO Cloud работает на серверной системе с новейшими процессорами Intel Xeon(R) Gold и оперативной памятью DDR5. Система хранения данных основана на технологии All-Flash и состоит из высокоскоростных NVMe SSD. Основываясь на физических серверах с передовыми технологиями, OVIO Cloud позволяет запускать программное обеспечение с высокой нагрузкой в рамках облачной службы. Помимо интернет-доступа, к серверам облачной платформы также можно подключить выделенные каналы передачи данных. В облачной платформе можно создавать резервные копии серверов через портал самообслуживания.
«Облачные услуги занимают ключевое место в нашем предложении, и запуск OVIO Cloud является стратегически важным шагом. Это особенно важно для государственного сектора, так как повышает надежность хранения данных на новый уровень. Одним из преимуществ OVIO Cloud также является портал самообслуживания, с помощью которого клиенты могут онлайн изменять объем облачных услуг и другие параметры», — отметил генеральный директор OVIO Айк Фарамазян.
Центр обработки данных OVIO — крупнейший в регионе, построен по высоким стандартам надежности оборудования и инфраструктуры TIER III, что включает электроснабжение от двух высоковольтных подстанций, резервную систему охлаждения, бесперебойную работу ЦОД во время обслуживания и обновлений, а также другие преимущества. Эта надежная инфраструктура обеспечивает клиентам бесперебойный доступ к данным и обслуживание 24/7.
Центр обработки данных OVIO имеет 216 серверных стоек, общую мощность 2 МВт и построен в соответствии с международными стандартами ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS и TIER III. Он обеспечивает безопасную обработку и хранение данных для крупного и малого бизнеса, а также для государственных учреждений, позволяя клиентам экономить значительные средства на приобретение и обслуживание дорогостоящего оборудования. Центр расположен в городе Абовян, всего в 16 километрах от столицы Еревана, что обеспечивает удобный и быстрый доступ для местных и международных клиентов, предлагая широкий спектр решений.