OVIO ընկերությունը գործարկել է նոր OVIO Cloud ամպային ծառայությունը, որը կազմված է երկու կլաստերից` G-Cloud և B-Cloud:
G-Cloud կլաստերը նախատեսված է պետական հատվածի համար և ներառում է պետական մարմինների կարիքների համար նախատեսված ֆունկցիոնալ հնարավորություններ:
B-Cloud կլաստերը նախատեսված է բիզնեսի համար, որի ֆունկցիոնալը հարմարեցված է բիզնեսի կարիքներին։
OVIO Cloud ծառայությունը աշխատում է վերջին սերնդի Intel Xeon(R) Gold պրոցեսորներով, DDR5 օպերատիվ հիշողությամբ համալրված սերվերային համակարգում։ Տվյալների պահպանման համակարգը All-Flash է՝ բաղկացած արագագործ NVMe SSD-ներից։ Հիմնված լինելով նորագույն տեխնոլոգիաներով հագեցած ֆիզիկական սերվերների վրա՝ OVIO Cloud ծառայությունը հնարավորություն է տալիս աշխատացնել բարձր ծանրաբեռնվածություն պահանջող ծրագրային ապահովումները իր ամպային ծառայության շրջանակում։ Ամպային հարթակի սերվերներին, բացի ինտերնետ հասանելիությունից, հնարավոր է նաև միացնել տվյալների փոխանցման առանձնացված կապուղիներ։ Ամպային հարթակում հնարավոր է կատարել սերվերների պահուստային կրկնօրինակներ՝ ինքնասպասարկման պորտալի միջոցով։
«Ամպային ծառայությունները մեր ընկերության առաջարկների շարքում առանցքային տեղ են զբաղեցնում, և OVIO Cloud ամպային ծառայության գործարկումը ռազմավարական առումով կարևոր քայլ ենք համարում։ Վերջինս հատկապես մեծ նշանակություն ունի պետական հատվածի համար, քանի որ նոր մակարդակի վրա է բարձրացնում տվյալների պահպանման հուսալիությունը։
OVIO Cloud ծառայության առավելություններից է նաև հաճախորդների ինքնասպասարկման պորտալը, որի միջոցով հաճախորդները հնարավորություն կունենան օնլայն տարբերակով կատարել փոփոխություններ ամպային ծառայությունների ծավալի և այլ պարամետրերի մասով» - նշեց OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը ամենախոշորն է տարածաշրջանում և կառուցված է TIER III սարքավորումների և ենթակառուցվածքների հուսալիության բարձր ստանդարտներով, ինչը ենթադրում է սնուցում էլեկտրամատակարարման երկու բարձրավոլտ ենթակայանից, հովացման պահուստային համակարգ, սպասարկման և թարմացումների ժամանակ տվյալների մշակման կենտրոնի անխափան աշխատանք և այլ առավելություններ։ Այս հուսալի ենթակառուցվածքը հաճախորդի համար կապահովի անխափան հասանելիություն տվյալներին և սպասարկում 24/7 ռեժիմով։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնն ունի 216 սերվերային պահարան, ընդհանուր 2 ՄգՎ հզորություն և կառուցված է ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS և TIER III միջազգային հեղինակավոր ստանդարտներին համապատասխան։
Այն ապահովում է տվյալների անվտանգ մշակում և պահպանում մեծ և փոքր բիզնեսի, ինչպես նաև պետական կառույցների համար` հնարավորություն տալով նաև խնայել թանկարժեք սարքավորումներ ձեռք բերելու և դրանց սպասարկման համար անհրաժեշտ հսկայական գումարները։ Կառույցը տեղակայված է Աբովյան քաղաքում՝ մայրաքաղաք Երևանից ընդամենը 16 կիլոմետր հեռավորության վրա, որի ռազմավարական դիրքն ապահովում է հարմարավետություն և արագ հասանելիություն ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային հաճախորդների համար՝ տրամադրելով ամենատարբեր լուծումներ։

OVIO launches the OVIO Cloud service in its Data Center
The G-Cloud cluster is designed for the public sector and includes functional capabilities tailored for the needs of government institutions.
The B-Cloud cluster is intended for businesses, with functionality adapted to meet business requirements.
OVIO Cloud operates on a server system powered by the latest Intel Xeon(R) Gold processors and DDR5 memory. The data storage system is based on All-Flash technology, consisting of high-speed NVMe SSDs. Based on advanced physical servers, OVIO Cloud allows for high-load software applications to run within its cloud service. In addition to internet access, dedicated data transfer channels can also be connected to the servers on the cloud platform. Backup copies of servers can be created on the cloud platform through the self-service portal.
"Cloud services hold a central place in our offerings, and the launch of OVIO Cloud is a strategically important step. This is especially significant for the public sector as it elevates data storage reliability to a new level. Another advantage of OVIO Cloud is the self-service portal, through which clients can adjust the volume of cloud services and other parameters online," noted Hayk Faramazyan, General Director of OVIO.
The OVIO data center is the largest in the region, built to TIER III reliability standards for equipment and infrastructure, which includes dual high-voltage power supply, a backup cooling system, uninterrupted data center operation during maintenance and updates, and other benefits. This reliable infrastructure provides customers with uninterrupted data access and 24/7 service.
The OVIO data center has 216 server racks, a total power capacity of 2 MW, and is built in compliance with international standards ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS, and TIER III. It ensures secure data processing and storage for large and small businesses, as well as government institutions, allowing clients to save significant amounts on purchasing and maintaining costly equipment. The center is located in the town of Abovyan, just 16 kilometers from the capital Yerevan, providing convenient and fast access for both local and international clients, offering a wide range of solutions.