Արդյո՞ք ChatGPT-ն կփոխարինի տարբեր ոլորտների մասնագետներին
«Արդյո՞ք ChatGPT-ն այնքան խելացի է տարբեր ոլորտների մասնագետների փոխարնելու համար» հարցը վերջերս շատ է շրջանառվում։ Հարցի պատասխանը ստանալու համար գլոբալ կադրային և քոուչինգ Challenger, Gray & Christmas ընկերությունը հարցում է կատարել OpenAI-ի կողմից ստեղծված AI գործիքին պարզ անգլերենով, թե տարբեր ոլորտների քանի՞ մասնագետ կարող է փոխարինվել ChatGPT-ով։ AI գործիքը պատասխանել է, որ մոտավորապես 4,8 միլիոն մասնագետներ ամերիկյան շուկայում կարող են մնալ անգործ։
Ըստ Էնդրյու Չելենջերի՝ այժմ արհեստական ինտելեկտը պետք է դիտարկվի որպես աշխատողներին աջակցելու գործիք, այլ ոչ թե վերջիններիս փոխարինելու միջոց։ AI գործիքները կարող են օգտագործվել առաջադրանքները ավտոմատացնելու համար՝ աշխատողներին ավելի շատ ժամանակ տալով կենտրոնանալու ավելի բարձր մտածողություն պահանջող աշխատանքի վրա։
Goldman Sachs համաշխարհային ներդրումային  և ներդրումների կառավարման առաջատար ընկերությունն իր վերջին զեկույցում գնահատել է, որ աշխարհում աշխատատեղերի 18%-ն ի վերջո կարող է վերացվել AI տեխնոլոգիայի միջոցով:
Ներկայումս ChatGPT-ն առավել լայնորեն օգտագործվում է մի շարք ոլորտների աշխատողներին աջակցելու համար՝ օգնելով նրանց կատարել այնպիսի առաջադրանքներ, որոնք դեռևս պահանջում են մարդկային մտածողություն։
Challenger, Gray & Christmas ընկերությունը ևս մեկ հարցում է կատարել LLM(Large Language Model)-ին. «Ի՞նչ աշխատատեղերի կարող է փոխարինել ChatGPT-ն»:
Ըստ AI գործիքի՝ կարող են փոխարինվել այնպիսի մասնագիտությունները, որոնք կենտրոնացած են լեզվի վրա և կանխատեսելի են: Ըստ ChatGPT-ի կարող են փոխարինվել հետևյալ մասնագետները․
• Հաճախորդների սպասարկման ներկայացուցիչներ
• Թարգմանիչները
• Քոփիրայթները
• Տվյալների մուտքագրման գործավարները
Այն ոլորտները, որոնցում ChatGPT-ն իրեն համարում է առավել կոմպետենտ․
• Data Science
• Machine Learning
• Համակարգչային գիտություն
• Մաթեմատիկա և վիճակագրություն
• Ռոբոտաշինություն և ավտոմատացում
• Բիզնես
Իհարկե, ինչքան էլ պարադոքսալ հնչի,  ինչպես նախորդ նորարարությունների ցիկլերի դեպքում, ChatGPT-ի նման գործիքները կարող են նույնիսկ ավելի շատ աշխատատեղեր ստեղծել, քան վերացնել  դրանք:

Will ChatGPT replace professionals in different fields?
"Is ChatGPT smart enough to replace specialists in different fields?"-the question has been circulating a lot lately.
Global outplacement and executive coaching firm Challenger, Gray & Christmas recently asked the "generative AI" tool, developed by research firm OpenAI, in plain English how many workers it expects to replace. The answer: 4.8 million American jobs.
"Right now, artificial intelligence should be viewed as a tool to support workers and not as a replacement for their roles. Certainly, predictive language models can be used to automate tasks, giving workers more time to focus on those involving higher thinking," senior vice president Andrew Challenger said in a statement.
Goldman Sachs, a leading global investment and investment management company, estimated in its latest report that 18% of jobs in the world could eventually be eliminated by AI technology.
Currently, ChatGPT is most widely used to support workers in a range of industries, helping to complete tasks that still require human judgment.
The outplacement firm also asked the LLM another straightforward question: "What jobs can ChatGPT replace?" It answered that its capabilities make it best suited to take over roles that are centered on language and that are repetitive and predictable. ChatGPT predicted that LLMs could one day replace workers in the following roles:
• Customer service representatives
• Translators and interpreters
• Copywriters
• Data entry clerks
Fields that ChatGPT sees itself as most capable of entering include:
• Data science
• Machine learning
• Computer science
• Mathematics and statistics
• Robotics and automation
• Business
Of course, as paradoxical as it sounds, as with previous innovation cycles, tools like ChatGPT may even create more jobs than eliminate them.