Ինտերնետը համարվում է 20-րդ դարի կարևորագույն գլուխգործոցը:
Նոր տեխնոլոգիաների և իհարկե Ինտերնետի շնորհիվ աշխարհում այժմ գրեթե ամեն ինչ թվային է դարձել։ Անհնար է 1 րոպե անգամ պատկերացնել մեր կյանքը առանց նրա՝ Ինտերնետի։ Լինի տանը, աշխատավայրում, փողոցում, թե սրճարանում, նա մեզ օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ է։ Անվերջ տեղեկատվություն, շփում, աշխատանք, խորհրդատվություն, առևտուր, անգամ ճանապարհորդություն, այս ամենը կարող է մեզ հասանելի դառնալ ընդամենը 1 քլիքով՝ շնորհիվ ամենազոր համացանցի։
Իսկ ի՞նչ է Ինտերնետը և ի՞նչ պատմություն ունի այն։ Եկեք միասին բացահայտենք։
Ինտերնետը կամ նրա հայերեն տարբերակ Համացանցը ահռելի մեծ ցանց է, որի միջոցով աշխարհով մեկ սփռված միլիարդավոր համակարգիչներ կամ սարքավորումներ կարողանում են հաղորդակցվել միմյանց հետ և փոխանակել տեղեկատվություն։
Ի սկզբանե, այս ցանցը կոչվում էր ARPANET․ 1957 թվականին ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարությունը որոշեց Ամերիկայի համար ստեղծել տեղեկատվության փոխանցման հուսալի միջոց: Համաձայն ԱՄՆ-ի պաշտպանության հետազոտական նախագծերի գործակալության «DARPA» առաջարկի` փորձ է արվում ստեղծել համակարգչային ցանց, որի նախագծումը հանձնարարվում է Լոս-Անջելոսի Կալիֆորնիայի համալսարանին, Յուտա նահանգի համալսարանի Ստանֆորդի հետազոտական կենտրոնին:
Վերջիններիս համատեղ ուժերով ստեղծվում է ARPANET «անգլ.` Advanced Research Projects Agency Network» կոչվող համակարգչային ցանցը:
Ինչևէ, պատմության մեջ Ինտերնետի ստեղծման օր է համարվում 1969թ. հոկտեմբերի 29-ը, քանի որ հենց այդ օրը տեղադրվում է ARPANET–ի 1-ին սերվերը` 24 KB հիշողությամբ, և Կալիֆորնիայի համալսարանների միջև էլ կատարվում է կապի առաջին փոխանակումը:
Հատկանշական է, որ այս նոր տեխնոլոգիայի ստեղծման նպատակը ոչ թե ժամանակակից միջազգային ինտերնետային համակարգի ստեղծումն էր, այլ տվյալների տեղափոխման ցանցի զարգացումը, որը կդիմակայեր նույնիսկ միջուկային հարձակմանը:
Ինտերնետի զարգացման և ընդլայնման հաջորդ էական քայլը Dial-up կապն էր, որը օգտագործում է ստանդարտ հեռախոսագիծ և անալոգային մոդեմ՝ ինտերնետ մուտք գործելու համար տվյալների փոխանցման արագությամբ (DTR) մինչև 56 Կբիթ/վրկ:
Dial-up կապին փոխարինելու է գալիս Broadband-ը՝ լայնաշերտ ցանցը, որը լայն թողունակության տվյալների փոխանցումն է բարձր արագությամբ ինտերնետ կապի միջոցով:
Լայնաշերտ ցանցը ապահովում է բարձր արագությամբ ինտերնետ հասանելիություն բազմաթիվ տեսակի տեխնոլոգիաների միջոցով, այդ թվում՝ օպտիկամանրաթելային, անլար, մալուխային, DSL և արբանյակային:
Ինտերնետ կապի հաջորդ և ավելի արագ տարածվող տեսակը դարձավ բջջային լայնաշերտ կապը։ 2013-ի վերջին աշխարհում կար մոտ 1,9 միլիարդ բջջային կապի օգտատեր, իսկ 2018-ի վերջի դրությամբ՝ մոտ 5,3 միլիարդ, ինչը հինգ տարվա ընթացքում մոտ 180% աճ է:
Ընդհանուր առմամբ Ինտերնետը շատ է փոփոխվել տարիների ընթացքում։ Փոխվել է նրա արագությունը՝ հասնելով մի քանի հարյուր Մբ/վ-ի։ Սինգապուրը այստեղ աչքի է ընկնում իր առաջադիմությամբ։ Այստեղ մարդիկ օգտվում են ամենաարագ ֆիքսված լայնաշերտ կապից՝ 213,18 Մբ/վ ներբեռնում։
Փոխվել և կատարելագործվել են Ինտերնետի մատակարարման միջոցները․ այժմ կարող ես միանալ Ինտերնետ ցանցին առանց լարերի և առանց հավելյալ այլ սարքավորումների, ընդամենը անհրաժեշտ է WiFi (Wireless Fidelity) ցանց և վերջ, Ինտերնետի անծայրածիր հնարավորությունները քո տրամադրության տակ են։
Փոխվել է նաև Ինտերնետ օգտատերերի թիվը․ 2021 թ․-ի տվյալներով աշխարհում Ինտերնետից օգտվողների թիվը հասնում է շուրջ 5 միլիարդի։ Իսկապես նա գրեթե ամենուր է։
Ոչ ոք չէր կարող ենթադրել, որ մի օր Ինտերնետը կվերածվի աշխարհով մեկ տարածված, հասարակության ազատ օգտագործման համար նախատեսված համընդհանուր ցանցի, առանց որի մենք այժմ մեր կյանքը չենք կարող պատկերացնել։

История эволюции Интернета
Благодаря новым технологиям и, конечно же, Интернету почти все в мире сейчас стало цифровым. Невозможно представить нашу жизнь без него ни на минуту, без Интернета. Будь то дома, на работе, на улице или в кафе, мы нуждаемся в этом больше всего. Бесконечная информация, общение, работа, консультации, покупки, даже путешествия, все это может быть доступно нам всего в один клик, благодаря мощнейшему интернету.
А что такое Интернет? Какова его история? Давайте узнаем вместе.
Интернет представляет собой обширную сеть, через которую миллиарды компьютеров или устройствa по всему миру могут общаться друг с другом и обмениваться информацией.
ARPANET был первым шагом
Изначально эта сеть называлась ARPANET․ В 1957 году министерство обороны США приняло решение о создании надежного средства передачи информации. По предложению Агентства оборонных исследовательских проектов США (DARPA) предпринимается попытка создания компьютерной сети, проектирование которой поручено Калифорнийскому университету в Лос-Анджелесе, Стэнфордскому исследовательскому центру, Университету штата Юта.
Вместе они создали компьютерную сеть под названием ARPANET (сеть агентства передовых исследовательских проектов).
Ведь в истории 29 октября 1969 года считается днем создания Интернета. В этот день, когда установлен первый сервер ARPANET с 24 КБ памяти, происходит первый обмен соединениями между университетами Калифорнии.
Примечательно, что целью этой новой технологии было не создание современной международной интернет-системы, а разработка сети передачи данных, которая выдержала бы даже ядерную атаку.
Dial-up соединение
Следующим значительным шагом в развитии и расширении Интернета стало Dial-up соединение, при котором используется стандартная телефонная линия и аналоговый модем со скоростью передачи данных Интернет (DTR) до 56 Кбит/с.
Широкополосный доступ
Dial-up соединение будет заменено широкополосной сетью, которая передает данные с высокой пропускной способностью через высокоскоростное подключение к Интернету.
Широкополосная сеть обеспечивает высокоскоростной доступ в Интернет с помощью различных технологий, включая волоконно-оптические, беспроводные, кабельные, DSL и спутниковые.
Мобильный доступ
Следующим более быстрым типом подключения к Интернету стал мобильный широкополосный доступ. На конец 2013 года в мире насчитывалось около 1,9 млрд мобильных пользователей, а на конец 2018 года — около 5,3 млрд, рост на 180% за пять лет.
В целом Интернет сильно изменился за эти годы. Его скорость изменилась, достигнув нескольких сотен Мбит/с. Сингапур выделяется здесь своим прогрессом. Здесь люди используют самое быстрое фиксированное широкополосное соединение - загрузка 213,18 Мбит/с.
Теперь вы можете подключиться к интернету без проводов и без какого либо дополнительного оборудования, все что вам нужно это сеть WiFi (Wileless Fidelity) и все, безграничные возможности интернета в вашем распоряжении.
Изменилось и количество интернет-пользователей․ По данным на 2021 год количество пользователей интернета в мире достигло около 5 миллиардов. Действительно, интернет почти везде.
Никто и подумать не мог, что однажды Интернет станет всемирной сетью общего пользования, без которой мы уже не представляем своей жизни.