Ինտերնետը համարվում է 20-րդ դարի կարևորագույն գլուխգործոցը:
Նոր տեխնոլոգիաների և իհարկե Ինտերնետի շնորհիվ աշխարհում այժմ գրեթե ամեն ինչ թվային է դարձել։ Անհնար է 1 րոպե անգամ պատկերացնել մեր կյանքը առանց նրա՝ Ինտերնետի։ Լինի տանը, աշխատավայրում, փողոցում, թե սրճարանում, նա մեզ օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ է։ Անվերջ տեղեկատվություն, շփում, աշխատանք, խորհրդատվություն, առևտուր, անգամ ճանապարհորդություն, այս ամենը կարող է մեզ հասանելի դառնալ ընդամենը 1 քլիքով՝ շնորհիվ ամենազոր համացանցի։
Իսկ ի՞նչ է Ինտերնետը և ի՞նչ պատմություն ունի այն։ Եկեք միասին բացահայտենք։
Ինտերնետը կամ նրա հայերեն տարբերակ Համացանցը ահռելի մեծ ցանց է, որի միջոցով աշխարհով մեկ սփռված միլիարդավոր համակարգիչներ կամ սարքավորումներ կարողանում են հաղորդակցվել միմյանց հետ և փոխանակել տեղեկատվություն։
Ի սկզբանե, այս ցանցը կոչվում էր ARPANET․ 1957 թվականին ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարությունը որոշեց Ամերիկայի համար ստեղծել տեղեկատվության փոխանցման հուսալի միջոց: Համաձայն ԱՄՆ-ի պաշտպանության հետազոտական նախագծերի գործակալության «DARPA» առաջարկի` փորձ է արվում ստեղծել համակարգչային ցանց, որի նախագծումը հանձնարարվում է Լոս-Անջելոսի Կալիֆորնիայի համալսարանին, Յուտա նահանգի համալսարանի Ստանֆորդի հետազոտական կենտրոնին:
Վերջիններիս համատեղ ուժերով ստեղծվում է ARPANET «անգլ.` Advanced Research Projects Agency Network» կոչվող համակարգչային ցանցը:
Ինչևէ, պատմության մեջ Ինտերնետի ստեղծման օր է համարվում 1969թ. հոկտեմբերի 29-ը, քանի որ հենց այդ օրը տեղադրվում է ARPANET–ի 1-ին սերվերը` 24 KB հիշողությամբ, և Կալիֆորնիայի համալսարանների միջև էլ կատարվում է կապի առաջին փոխանակումը:
Հատկանշական է, որ այս նոր տեխնոլոգիայի ստեղծման նպատակը ոչ թե ժամանակակից միջազգային ինտերնետային համակարգի ստեղծումն էր, այլ տվյալների տեղափոխման ցանցի զարգացումը, որը կդիմակայեր նույնիսկ միջուկային հարձակմանը:
Ինտերնետի զարգացման և ընդլայնման հաջորդ էական քայլը Dial-up կապն էր, որը օգտագործում է ստանդարտ հեռախոսագիծ և անալոգային մոդեմ՝ ինտերնետ մուտք գործելու համար տվյալների փոխանցման արագությամբ (DTR) մինչև 56 Կբիթ/վրկ:
Dial-up կապին փոխարինելու է գալիս Broadband-ը՝ լայնաշերտ ցանցը, որը լայն թողունակության տվյալների փոխանցումն է բարձր արագությամբ ինտերնետ կապի միջոցով:
Լայնաշերտ ցանցը ապահովում է բարձր արագությամբ ինտերնետ հասանելիություն բազմաթիվ տեսակի տեխնոլոգիաների միջոցով, այդ թվում՝ օպտիկամանրաթելային, անլար, մալուխային, DSL և արբանյակային:
Ինտերնետ կապի հաջորդ և ավելի արագ տարածվող տեսակը դարձավ բջջային լայնաշերտ կապը։ 2013-ի վերջին աշխարհում կար մոտ 1,9 միլիարդ բջջային կապի օգտատեր, իսկ 2018-ի վերջի դրությամբ՝ մոտ 5,3 միլիարդ, ինչը հինգ տարվա ընթացքում մոտ 180% աճ է:
Ընդհանուր առմամբ Ինտերնետը շատ է փոփոխվել տարիների ընթացքում։ Փոխվել է նրա արագությունը՝ հասնելով մի քանի հարյուր Մբ/վ-ի։ Սինգապուրը այստեղ աչքի է ընկնում իր առաջադիմությամբ։ Այստեղ մարդիկ օգտվում են ամենաարագ ֆիքսված լայնաշերտ կապից՝ 213,18 Մբ/վ ներբեռնում։
Փոխվել և կատարելագործվել են Ինտերնետի մատակարարման միջոցները․ այժմ կարող ես միանալ Ինտերնետ ցանցին առանց լարերի և առանց հավելյալ այլ սարքավորումների, ընդամենը անհրաժեշտ է WiFi (Wireless Fidelity) ցանց և վերջ, Ինտերնետի անծայրածիր հնարավորությունները քո տրամադրության տակ են։
Փոխվել է նաև Ինտերնետ օգտատերերի թիվը․ 2021 թ․-ի տվյալներով աշխարհում Ինտերնետից օգտվողների թիվը հասնում է շուրջ 5 միլիարդի։ Իսկապես նա գրեթե ամենուր է։
Ոչ ոք չէր կարող ենթադրել, որ մի օր Ինտերնետը կվերածվի աշխարհով մեկ տարածված, հասարակության ազատ օգտագործման համար նախատեսված համընդհանուր ցանցի, առանց որի մենք այժմ մեր կյանքը չենք կարող պատկերացնել։

The Internet is considered to be the most important invention of the 20th century.
Thanks to new technologies and of course, the Internet, almost everything in the world has now become digital. It is impossible to imagine our life without it for even a minute, the Internet. Whether at home, at work, on the street or in a cafe, we are in need for it more than anything. Endless information, communication, work, consulting, shopping, even travel, all this can be made available to us with just one click, thanks to the most powerful internet.
The Internet is a vast network through which billions of computers or devices around the world can communicate with each other and exchange information.
Initially, this network was called ARPANET․ In 1957, the US Department of Defense decided to create a reliable means of transmitting information. At the suggestion of the US Defense Research Projects Agency (DARPA), an attempt is being made to create a computer network, the design of which is assigned to the University of California, Los Angeles, Stanford Research Center, University of Utah.
Together, they set up a computer network called ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network).
After all, in history, October 29, 1969 is considered to be the day of the creation of the Internet. This day, as the first ARPANET server with 24 KB of memory is installed, the first connection exchange between the universities of California takes place.
It is noteworthy that the purpose of this new technology was not to create a modern international Internet system, but to develop a data transmission network that would withstand even a nuclear attack.
The next significant step in the development and expansion of the Internet was the dial-up connection, which uses a standard telephone line and analog modem with Internet data transfer rate (DTR) of up to 56 Kbps.
Dial-up connection will be replaced by Broadband, a broadband network that transmits high-bandwidth data over a high-speed Internet connection.
Broadband network provides high speed internet access through a variety of technologies, including fiber optic, wireless, cable, DSL and satellite.
The next faster type of Internet connection became mobile broadband. At the end of 2013, there were about 1.9 billion mobile users in the world, and by the end of 2018, about 5.3 billion, which is a 180% increase over five years.
In general, the Internet has changed a lot over the years. Its speed has changed, reaching several hundred Mbps. Singapore stands out here with its progress. Here people use the fastest fixed broadband connection - 213.18 Mbps download.
Internet delivery methods have changed and improved as well․ Now you can connect to the Internet without wires and without any additional equipment, all you need is WiFi (Wileless Fidelity) network and that's it, the endless possibilities of the Internet are at your disposal.
The number of Internet users has also changed․ According to the data of 2021, the number of Internet users in the world reached about 5 billion. Indeed, it is almost everywhere.
No one could have imagined that one day the Internet would become a world-wide public network without which we can no longer imagine our lives.