«Ռոստելեկոմ Հայաստան»-ը ամփոփում է 2023 թ․-ը
2023թ. ընթացքում «Ռոստելեկոմ Հայաստան» ընկերության կողմից գործարկվել են մի շարք նորարական ծառայություններ։
Հայաստանի օգտատերերին հասանելի դարձավ Wink օնլայն կինոթատրոն և TV  հավելվածը, որն առաջինն է իր տեսակով հայկական շուկայում։ Հավելվածը ներառում է ավելի քան 50, 000 ֆիլմեր, սերիալներ ու մուլտֆիլմեր, ինչպես նաև համերգներ, վավերագրական ֆիլմեր, կարաոկե, բլոգերների ուսուցողական և ժամանցային վիդեո բովանդակություն: Wink-ի օգտատերերին հասանելի են տեղական և օտարերկրյա ամենապահանջված եթերային և թեմատիկ  հեռուստաալիքները։ Շուտով  Wink-ի ամբողջովին հայաֆիկացված վիդեոծառայությունը կներառվի  Ռոստելեկոմի ինտերնետ և TV փաթեթների մեջ։
Ամպային խաղերի համաշխարհային առաջատար GeForceNow ընկերության հետ համատեղ, Ռոստելեկոմը, առաջինն Հայաստանում, գործարկեց «PowerPlay» ամպային խաղային ծառայությունը՝ բացելով համակարգչային խաղերի աշխարհը Ռոստելեկոմի բոլոր բաժանորդների համար։  «PowerPlay» ծառայության շնորհիվ բաժանորդները հնարավորություն ստացան համակարգիչը, սմարթֆոնը կամ պլանշետը, վերածելով հզոր խաղային սարքի,  խաղալ ամենապահանջկոտ գրաֆիկայով խաղերը:
Նոյեմբեր ամսին գործարկվեց Ամպային տեսահսկման ծառայությունը, որը հնարավորություն է տալիս բաժանորդներին 24/7 հսկողություն սահմանել տանը, բակում կամ գրասենյակում։ Ծառայությունը բացառիկ հնարավորություն է տալիս բաժանորդներին պահպանել տվյալներն անվտանգ ամպային տիրույթում, արխիվացնել դրանք մինչև 14 օր, վերահսկել տեսախցիկները հավելվածի միջոցով կամ վեբ տարբերակով։ Ամպային տեսահսկման ծառայությունը ևս մեկ հեղափոխական քայլ էր շուկայում ամպային տեխնոլոգիաների զարգացմանն ընդառաջ։
Այս տարի ընկերությունն իր լայնաշերտ ցանցը հասանելի դարձրեց Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանում՝ հնարավորություն ընձեռելով այս համայնքի մեր համաքաղաքացիներին օգտվել ընկերության նորագույն տեխնոլոգիաներից։ Հաջորդ տարվա ընթացքում նախատեսվում է ընդլայնել ցանցը նոր վարչական շրջաններում։
2023թ․-ը նշանակալի է նաև նրանով, որ ընկերությունը մեկնարկեց  Հայաստանում հզորագույն և խոշորագույն տվյալների մշակման կենտրոնի (data center) կառուցման աշխատանքները:
Այն նախատեսվում է գործարկել 2024 թ․-ի գարնանը։ Այս գերժամանակակից կառույցը  իր հզորություններով կապահովի Հայաստանում տվյալների կառավարման և ամպային ծառայությունների հիմնական մասը։
TIER III միջազգային ստանդարտներին համապատասխան տվյալների մշակման կենտրոնի հզորությունը կազմում է 2,5 ՄգՎ, այն ներառում է 218 սերվերային պահարան և ամպային նորագույն տեխնոլոգիաներ, որոնց միջոցով կապահովվի տվյալների անվտանգ մշակումը, պահպանումը  բիզնեսի, ինչպես նաև պետական կառույցների համար՝ այսպիսով նաև նպաստելով Հայաստանի թվային ապագայի զարգացմանը։
Հաշվի առնելով երկրի համար ռազմավարական նշանակությունը՝ Տվյալների մշակման կենտրոնի ներդրումային ծրագիրն արժանացել է ՀՀ Կառավարության հավանությանը և ներառվել «Ենթակառուցվածքներ ներդրումների դիմաց» ծրագրում։
«Ամփոփելով տարին՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ նոր տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտում մենք ունեցել ենք զգալի ձեռքբերումներ։ 2023թ․-ը մեզ համար նորարարությունների տարի էր՝ հատկապես ամպային ծառայությունների ներդրման իմաստով։ Մեր թիմը հաջողությամբ մշակել և գործարկել է մի շարք առաջադեմ տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք ոչ միայն ընկերությունն են տեղափոխել զարգացման նոր մակարդակ, այլև մեծ և դրական ազդեցություն են ունեցել ոլորտի վերափոխման վրա: Մենք ուրախությամբ ենք ամփոփում տարին և գիտակցում, որ սպասվում  են նոր մարտահրավերներ, խոշոր նախագծեր ու ձեռքբերումներ գալիք տարում։ Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել  մեր բոլոր գործընկերներին արդյունավետ աշխատանքի և մշտական աջակցության համար, ինչպես նաև սիրով ցանկանում եմ շնորհավորել  Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոները։ Թո՛ղ գալիք տարին միայն խաղաղության և առաջընթացի տարի լինի»- նշեց Ռոստելեկոմի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Հավատարիմ մնալով կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության իր քաղաքականությանը՝  Ռոստելեկոմը 2023թ․-ին նախաձեռնեց և  մասնակցեց մի շարք սոցիալական ու բարեգործական միջոցառումների։
Մասնավորապես, ընկերությունը իր մասնակցությունն ունեցավ «City of Smiles» հիմնադրամի՝ քաղցկեղի դեմ պայքարող երեխաներին ուղղված աջակցության ծրագրերում։ Այս նախաձեռնության մասնակցությունը ամենամյա բնույթ է կրում՝ հաշվի առնելով դրա կարևորությունը:
Ռոստելեկոմը մասնակցեց «GENESIS ARMENIA» գիտահետազոտական ուղեղային կենտրոն-հիմնադրամի և «ՌեԱրմենիա» ՀԿ-ի՝ Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին աջակցող ծրագրերում 10 մլն դրամի չափով։
Ընկերությունը շարունակեց իր աջակցությունն Արցախից բռնի տեղահանված հայրենակիցներին «Արցախ» հատուկ առաջարկի գործարկմամբ, որը հնարավորություն էր տալիս 4 ամիս անվճար օգտվել ընկերության տրամադրած ծառայություններից։
Ընկերությունն իր ֆինանսական աջակցությունը տրամադրեց նաև  «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամին՝ Մեղրիում կառուցվող մանկական վերականգնողական կենտրոնի ստեղծման նպատակով։
Ռոստելեկոմը կշարունակի նորարական լուծումների և ռազմավարական զարգացման կարևոր նախագծերի իրականացման իր քաղաքականությունը հետագա տարիների ընթացքում՝ այսպիսով վերափոխելով տեխնոլոգիական ոլորտը Հայաստանում։

In 2023, the company "Rostelecom Armenia" launched a series of innovative services.
Armenian users got access to the first-of-its-kind Wink online cinema and television application in the Armenian market. The application offers over 50,000 movies, TV shows, cartoons, as well as concerts, documentaries, karaoke, bloggers, educational, and entertainment video content. Wink users have access to the most popular local and international broadcast and thematic channels. Soon, the fully localized Wink video service will be included in Rostelecom's Internet and TV packages.
In collaboration with the global leader in cloud gaming, GeForce Now, "Rostelecom" became the first in Armenia to launch the cloud gaming service "PowerPlay," opening up the world of computer games to all Rostelecom subscribers. Thanks to the "PowerPlay" service, subscribers can play the most demanding graphic games by turning their computer, smartphone, or tablet into a powerful gaming device.
In November, the cloud video surveillance service was launched, allowing subscribers to organize round-the-clock monitoring of their homes, yards, or offices. The service provides subscribers with the exclusive opportunity to store data in a secure cloud storage, archive them for up to 14 days, and manage cameras through the application or web version. The cloud video surveillance service became another revolutionary step in the development of cloud technologies in the market.
This year, the company expanded its broadband network in the Shengavit administrative district of Yerevan, allowing residents of this community to benefit from the company's latest technologies. In the coming year, the network is planned to be expanded to new administrative regions.
The year 2023 is also significant because the company started the construction of the largest and most powerful Data Processing Center in Armenia. The launch of the data center is planned for spring 2024. This modern facility will provide the main part of data management and cloud services in Armenia. The data center complies with international TIER III standards. The capacity of the data processing center is 2.5 MW, including 218 server racks and the latest cloud technologies, ensuring secure data processing and storage for both businesses and government institutions, thus contributing to the development of Armenia's digital future.
Considering the strategic importance for the country, the investment program of the Data Processing Center was approved by the government of the Republic of Armenia and included in the "Infrastructure for Investments" program.
"In summarizing the year, I would like to emphasize that we have achieved significant advancements in the field of new technologies and telecommunications. The year 2023 has been a year of innovations for us, especially in terms of implementing cloud services. Our team has successfully developed and implemented a range of advanced technological solutions that not only propelled the company to a new level of development but also had a significant and positive impact on the transformation of the industry. We conclude the year with joy and understand that the upcoming year will bring new challenges, major projects, and achievements. I would also like to thank all our colleagues for their productive work and constant support, and wish you a happy New Year and Christmas. May the coming year be a year of peace and progress," said the CEO of Rostelecom, Ayk Faramazyan.
Following the corporate social responsibility policy, Rostelecom initiated and participated in several social and charitable actions in 2023.
In particular, the company took part in the "City of Smiles" foundation programs to support children fighting oncological diseases. Participation in this initiative is annual due to its importance.
Rostelecom participated in the programs of the research and analytical center "GENESIS ARMENIA" and the public organization "ReArmenia," supporting our compatriots forcibly displaced from Artsakh, with a donation of 10 million drams.
The company continued to support compatriots forcibly displaced from Artsakh by launching a special offer, "Artsakh," which provided the opportunity to use the company's services free for 4 months.
The company also provided financial support to the United Children's Charitable Fund "Arabkir" for the construction of a children's rehabilitation center under construction in Meghri.
In the coming years, Rostelecom will continue its policy of implementing innovative solutions and important strategic development projects, thereby transforming the technological landscape of Armenia.