Ռոստելեկոմ Հայաստանը և ՃՇՀԱՀ-ը ստորագրեցին «Համագործակցության Հուշագիր»՝ ամրապնդելով այն համալսարանում Ռոստելեկոմի «Ամպային տեսահսկման ծառայության» գործարկմամբ
2024-01-30
Սույն թվականի հունվարի 29-ին Ռոստելեկոմ Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը և Ճարտարապետության և Շինարարության Հայաստանի Ազգային Համալսարանի ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանը ստորագրեցին «Համագործակցության Հուշագիր»։ Հուշագրի շրջանակում կողմերը պայմանավորվեցին ապահովել մասնագետների ներգրավում կրթական և աշխատանքային գործընթացներում, սեմինարների և այլ միջոցառումների համատեղ կազմակերպում, ուսումնամեթոդական նյութերի համատեղ մշակում, համալսարանի ուսանողների համար պրակտիկաների և բիզնես հանդիպումների կազմակերպում, կրթաթոշակների ֆինանսավորում, լավագույն ուսանողներին կազմակերպություն՝ որպես աշխատակիցներ ներգրավում և համատեղ համագործակցության առավել արդյունավետ ձևաչափերի մշակում։ Հուշագիրը ստորագրվեց վստահության, պատասխանատվության և փոխադարձ հարգանքի կարևոր սկզբունքների հիմքով։
Հուշագրի ստորագրումն ամրապնդվեց hամալսարանում Ռոստելեկոմի «Ամպային տեսահսկման ծառայության» գործարկմամբ։ Այն տալիս է լայն ֆունկցիոնալ հնարավորություններ, այդ թվում՝ տեսագրությունների անվտանգ պահպանում ամպային տիրույթում, ինչը բացառում է տեսագրությունների՝ տարբեր արտաքին ազդեցությունների ենթարկվելու հավանականությունը։ Ռոստելեկոմ Հայաստանը ծառայության շրջանակում առաջարկում է նախադեպը չունեցող հնարավորություն՝ հաճախորդի կարիքներից բխող անհատականացված տեսավերլուծություն՝ սեռային, տարիքային, մարմնի ջերմաստիճանի, տրանսպորտային միջոցների պետհամարանիշների նույնականացման և այլ չափանիշներով, ինչը հնարավորություն է տալիս տեսահսկման տարածքում գործողությունների տվյալներն օգտագործել բիզնեսի առավել արդյունավետ կառավարում իրականացնելու նպատակով։
Ընկերության կողմից տեսախցիկների տեղադրումն ու կարգավորումը, 24/7 սպասարկումը, ժամանակակից և հարմար հավելվածի առկայությունը, մինչև 14 օր արխիվի պահպանումը ծառայությունը դարձնում են բացառիկ հայաստանյան շուկայում։
«Այսօր սկիզբ դրվեց մի չափազանց կարևոր համագործակցության, որը ոչ միայն գործընկերոջը ծառայություն մատուցելու ձևաչափ ունի, այլև տևական և բազմակողմանի գործընկերական հարաբերությունների մեկնարկ է։ Ստորագրված հուշագիրը չափազանց կարևոր ռազմավարական քայլ է ինչպես Ռոստելեկոմ Հայաստանի, այնպես էլ Ճարտարապետության և Շինարարության Հայաստանի Ազգային Համալսարանի համար։ Համագործակցության այս ձևաչափը վստահաբար դրական ազդեցություն է ունենալու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման վրա՝ հիմնված լինելով երկուստեք լավագույն փորձի փոխանակման վրա։
Մենք համալսարանում ներդնում ենք շուկայում եզակի «Ամպային տեսահսկման ծառայություն»-ը, որը ևս մեկ հեղափոխական քայլ է Ռոստելեկոմի կողմից՝ Հայաստանում ամպային տեխնոլոգիաների զարգացմանն ընդառաջ։ Ցանկանում եմ նշել  նաև, որ Ռոստելեկոմը կառուցում է ամենախոշոր Տվյալների մշակման կենտրոնը Հայաստանում, որտեղ առանցքային տեղ կզբաղեցնեն ամպային ծառայությունները սա կդառնա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված մեր հաջորդ քայլը։ Վստահ ենք, որ hամալսարանի հետ համագործակցությունը կշարունակվի նաև այդ համատեքստում»-նշեց Ռոստելեկոմ Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
«Ռոստելեկոմ Հայաստանը հանդիսանում է ոլորտի լավագույն օպերատորներից մեկը, և պատահական չէ, որ հենց Ձեզ հետ որոշեցինք իրականացնել մի նախագիծ, որը հնարավորություն է տալիս ցանկացած պահի իրականացնել դասալսումներ՝ վերհանելու մեր դասախոսների դասավանդման լավագույն փորձը և մեթոդները: Կարևորում եմ նաև այս ծրագրի մյուս բաղադրիչը՝ անվտանգությունը: Մենք  մշտապես ուշադրության կենտրոնում ենք պահում մեր ուսանողների և աշխատակիցների համար անվտանգ միջավայրի ձևավորումը, և այս համատեքստւմ Ռոստելեկոմ Հայաստանի հետ իրականացված ծրագիրն ունի շատ կարևոր նշանակություն: Մեր համալսարանի առաջնահերթություններից է տեղեկատվական տեխնոլոգիանների կիրառմամբ ուսման որակի բարելավումը, և մենք գնում ենք թվայնացման ճանապարհով: Մենք արդեն թվայնացրել ենք մեր ուսումնական պրոցեսի մի մասը և այժմ անցնում ենք ամբողջական թվայնացման։
Վստահ եմ, որ ապագայում Ռոստելեկոմ Հայաստանի հետ կունենանք նորանոր նախագծեր, որոնք կնպաստեն և՛ մեր ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի, և՛ ընկերության զարգացմանը»-նշեց ՃՇՀԱՀ ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանը:
«Ամպային տեսահսկման» ծառայությունը Ռոստելեկոմի կողմից մեկնարկել է 2023թ-ի նոյեմբեր ամսին և արդեն իսկ հասցրել է մեծ հետաքրքրություն առաջացնել թե՛ բիզնեսի, թե՛ ֆիզիկական անձանց շրջանում։
Միջոցառման վերջում կողմերը շնորհավորեցին միմյանց՝ նախատեսվող երկարատև ու արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ։

Ростелеком Армения и НУАСА подписали «Меморандум о сотрудничестве», подкрепив его запуском «Сервиса облачного видеонаблюдения» Ростелекома в университете.
2024-01-30
29 января текущего года генеральный директор Ростелеком Армения Айк Фарамазян и ректор Национального Университета Архитектуры и Строительства Армении Егиазар Варданян подписали «Меморандум о сотрудничестве». В рамках меморандума стороны договорились обеспечить вовлечение специалистов в учебный и рабочий процессы, совместную организацию семинаров и других мероприятий, совместную разработку учебных материалов, организацию стажировок и деловых встреч для студентов вузов, финансирование стипендий, привлечение лучших студентов в организацию в качестве сотрудников и разработка более эффективных форматов совместного сотрудничества. Меморандум подписан на основе важных принципов доверия, ответственности и взаимного уважения.
Подписание меморандума было подкреплено запуском в вузе «Сервиса Облачного видеонаблюдения» от Ростелекома. Он предоставляет широкий функционал, в том числе безопасное хранение видео в облачном пространстве, что исключает возможность подвергания видео различным внешним воздействиям. В рамках услуги Ростелеком Армения предлагает беспрецедентную возможность: персонализированный видеоанализ на основе потребностей клиента, на основе пола, возраста, температуры тела, идентификации номеров транспортных средств и других критериев, что позволяет использовать данные о деятельности в зоне видеонаблюдения с целью более эффективного управления бизнесом.
Установка и настройка камер силами компании, круглосуточное обслуживание, наличие современного и удобного приложения, хранение архива до 14 дней делают услугу уникальной на армянском рынке.
«Сегодняшний день стал началом чрезвычайно важного сотрудничества, которое имеет не только формат оказания услуг партнеру, но и начало долгосрочных и многоплановых партнерских отношений. Подписанный меморандум является чрезвычайно важным стратегическим шагом как для Ростелеком Армения, так и для Национального Университета Архитектуры и Строительства Армении. Такой формат сотрудничества обязательно окажет положительное влияние на развитие информационных технологий, основанный на взаимном обмене передовым опытом.
В университете мы выводим на рынок уникальную услугу «Облачное видеонаблюдение», что является еще одним революционным шагом Ростелекома, опережающим развитие облачных технологий в Армении. Также хотел бы отметить, что Ростелеком строит крупнейший в Армении Центр обработки данных, где ключевую роль будут играть облачные услуги. это будет наш следующий шаг на пути развития информационных технологий. Мы уверены, что сотрудничество с университетом продолжится и в этом контексте", - сказал генеральный директор Ростелеком Армения Айк Фарамазян.
«Ростелеком Армения — один из лучших операторов в сфере, и не случайно мы решили вместе с вами реализовать проект, позволяющий проводить лекции в любое время, чтобы осветить лучшие практики преподавания и методы наших профессоров. Я также подчеркиваю другой компонент этой программы: безопасность. Мы всегда уделяем особое внимание созданию безопасной среды для наших студентов и сотрудников, и в этом контексте проект, реализуемый с Ростелеком Армения, очень важен. Одним из приоритетов нашего университета является повышение качества обучения за счет использования информационных технологий, и мы идем по пути цифровизации. Мы уже оцифровали часть нашего образовательного процесса и сейчас идем к полной цифровизации.
Я уверен, что в будущем у нас с Ростелеком Армения появятся новые проекты, которые будут способствовать развитию как наших студентов и преподавателей, так и развитию компании», - сказал ректор Университета Армении Егиазар Варданян.
Услуга «Облачное видеонаблюдение» была запущена Ростелекомом в ноябре 2023 года и уже успела вызвать большой интерес как у бизнеса, так и у частных лиц.
В завершение мероприятия стороны поздравили друг друга с запланированным долгосрочным и плодотворным сотрудничеством.