Տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաները որոշիչ դեր են խաղում ցանկացած երկրի տնտեսության զարգացման գործում: Ըստ այդմ՝ տնտեսության թվայնացումն ու պետության թվային օրակարգի իրագործումը նախ և առաջ ենթադրում են ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների թվային վերափոխում: Այս մասին նշված է «Ռոստելեկոմ Հայաստան» ընկերության տարածած հաղորդագրությունում։
«Ի՞նչ է թվային վերափոխումը։ Դա թվային տեխնոլոգիաների ու լուծումների կիրառումն է ոչ թվային տեխնոլոգիաների ու լուծումների փոխարեն՝ ծառայություններն ու բիզնեսը վերափոխելու նպատակով, ինչպես նաև՝ արդեն իսկ գործող թվային տեխնոլոգիաների արդիականացումը: Այսպիսով՝ թվայնացումը տեխնոլոգիաների և դրանց վրա հիմնված՝ լուծումների որակապես նոր մակարդակի ներդրումն է, այլ ոչ թե գործող հզորությունների ավելացնելը։
Թե՛ աշխարհում, թե՛ մասնավորապես Հայաստանում, ՏՀՏ ոլորտի ընկերություններն կանգնած են եղել երկընտրանքի առաջ. սեփական ենթակառուցվածքը ծառայեցնել թվային լուծումների համար իբրև միջնորդ հարթակ, թե թվային ծառայություններ մատուցել անմիջականորեն՝ շուկային առաջարկելով սեփական լուծումներ: Շատ կարևոր է նաև պետության ու հանրային շահերը ներկայացնող՝ կարգավորող մարմնի դերը տնտեսության, ինչպես նաև ՏՀՏ ոլորտի թվայնացման օրակարգին ուղղություն տալու և համագործակցության ասպարեզում:
Հայաստանի թվային օրակարգին վերաբերող այս և նման այլ խնդիրներ են քննարկվել Խելացի լուծումների կիրառությանը նվիրված՝ Silicon Mountains 2021 տեխնոլոգիական միջազգային գագաթնաժողովի ընթացքում՝ «ՏՀՏ ենթակառուցվածքը՝ որպես թվային տնտեսության հիմք» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ: Քննարկման մասնակիցներն են Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի Հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, Յուքոմ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը, Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու «Ռոստելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
Գագաթնաժողովի հատուկ հյուրն էր Սինոփսիս վերազգային ընկերության նախագահ Չի-Ֆուն Չանը (Chi-Foon Chan), ով ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2020 թվականի (GIT Award 2020) մրցանակակիրն է։
«Երբ տարիներ առաջ, 2006 թվականին ՀԾԿՀ-ն ստանձնեց ոլորտի կարգավորման գործառույթը, խնդիր էր դրված մեծ ուշադրություն դարձնել ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Համատեղ ջանքերով, մրցակցային սկզբունքներին հավատարիմ՝ մեր երկրում հաջողվեց լուծել այդ հարցը: Այսօր արդեն այլ մարտահրավերներ կան: Նոր տեխնոլոգիաների համար պահանջվող ներդրումներն ահռելի են, իսկ ներկայումս թվային ծառայությունների սպառման ծավալները՝ ցածր: Ուստի, այստեղ մեծ է պետության դերն այդ ծառայությունների լայն տարածման, դրանց պատվերների ապահովման միջոցով խթանելու մասնավոր հատվածի ներդրումները նոր տեխնոլոգիաներում», - ասել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գևորգ Գևորգյանը:
«Շատ կարևոր է հեռահաղորդակցության դերը՝ որպես թվային տնտեսության կայացման, զարգացման և առաջխաղացման հիմնական ենթակառուցվածք։ Այս համատեքստում իր ուրույն դերակատարությունն է ունենալու հեռահաղորդակցության էվոլյուցիոն հաջորդ փուլը՝ անցումը ենթակառուցվածքային նշանակության ծառայությունների մատուցումից դեպի բովանդակություն, ՏՏ լուծումների՝ ներառյալ ամպային ծառայությունների տրամադրումը, ինչն էլ արդեն մեկնարկել է մեր ընկերության կողմից։
Թվային տնտեսության կայացման գործընթացում կարևոր է նաև թվային ծառայությունների առկայությունը և հետագա զարգացումը պետական ոլորտում։ Եվ այստեղ, հիմք ընդունելով զարգացած երկրների փորձը, կարևոր է, որ պետությունը ստանձնի առաջատարի դերը՝ կիրառելով բոլոր համապատասխան ենթակառուցվածքներն ու լծակներն առաջադեմ թվային էկոհամակարգ ձևավորելու նպատակով», - նշել է «Ռոստելեկոմ Հայաստան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
«Ըստ փորձագետների 2022 թվականին ինտերնետին միացված սարքերի թիվն աշխարհում կգերազանցի 29 միլիարդը, իսկ դրանց 40%-ը կլինեն շարժական։ Հայաստանում թվային տնտեսության մասին խոսելիս, մենք ոչ միայն պետք է մտածենք խելացի տան, ամպային, արհեստական բանականության հիման վրա աշխատող տեխնոլոգիաների ներդրման ու հանրայնացման մասին, այլև արագացնենք թվայնացումը հասարակական առավելապես մեծ արժեք ունեցող ոլորտներում, ինչպիսիք, օրինակ, փոքր ու միջին ձեռնարկություններն են, որոնք, կարելի է ասել՝ չեն օգտվում առաջադեմ ամպային ծառայություններից։ Դպրոցներից սկսած թե՛ պետության, թե՛ Ucom-ի, թե՛ գործընկեր օպերատորների անելիքը շատ է», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
««Հեռահաղողորդակցությունը որպես «Խելացի խողավակ» (Smart pipe) կամ «Կույր խողովակ» (Blind pipe) բանավեճի ելքը հօգուտ առաջինի, կանխորոշեց հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման հետագա ընթացքը: Այսօր նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացումը մեծապես խթանում են հենց ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունները՝ քանի որ սպառողների կողմից կա պահանջարկ՝ ավելի հարմարավետ թվային գործիքների՝ հարթակների ու հավելվածների, ամպային պլատֆորմների։ Միաժամանակ՝ ՏՀՏ ոլորտը խթանում է զարգացումը ժամանակակից տեխնոլոգիաների ոլորտներում և այս ոլորտի ընկերությունների՝ ներառյալ հայկական սթարթափների արտադրանքի, առկա կամ պոտենցիալ սպառողն է՝ քանի որ հենց ինքն է հասկանում թվային վերափոխման հրամայականը։ Որակապես նոր կերպով օպտիմալացվում, ինտեգրվում են տարբեր սարքեր, սարքավորումներ և ենթահամակարգեր՝ թույլ տալով առավել արդյունավետ կառավարում, ավելի բարձր կանխատեսելիություն, ծախսերի ու ռիսկերի նվազեցում՝ ապահովելով բիզնեսի զարգացման համար ավելի հարմարավետ միջավայր և ի վերջո՝ կյանքի որակի բարելավում։ Այս ամենի հետ մեկտեղ առկա են այնպիսի մարտահրավերներ, որոնցում մրցակցությունն առաջնային չէ և որոնց լուծման բանալին ՏՀՏ ոլորտի ու պետության սերտ ու անկեղծ համագործակությունն է», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Միջոցառման կազմակերպիչը Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունն էր: Գագաթնաժողովի գլխավոր հովանավորը «Յունիքոմփ» ընկերությունն է, աջակիցներն են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունն ու «ԱԿԲԱ բանկ»-ը»,- հայտնում են ընկերությունից:

Silicon Mountains 2021
Информационные и телекоммуникационные технологии играют решающую роль в развитии экономики любой страны. Следовательно, цифровизация экономики и реализация цифровой повестки государства прежде всего предполагают цифровую трансформацию ИКТ-компаний.
Что такое цифровая трансформация? Это использование цифровых технологий и решений вместо нецифровых технологий и решений для преобразования услуг и бизнеса, а также - модернизация существующих цифровых технологий. Таким образом, цифровизация – это внедрение технологических решений качественно нового уровня, а не добавление действующих мощностей.
Как во всем мире, так и в частности в Армении, ИКТ компании столкнулись с дилеммой: использовать собственную инфраструктуру в качестве платформы-посредника для цифровых решений или предоставлять цифровые услуги напрямую, предлагая рынку свои собственные решения.
Очень важна в экономике роль регулирующего органа, представляющего интересы государства и общества, а также при обеспечении направления повестки цифровизации сектора ИКТ и сотрудничества в этой сфере.
Как сообщают из компании «Ростелеком Армения», эти и другие вопросы, связанные с цифровой повесткой дня Армении, обсуждались на Международном саммите «Силиконовые горы 2021» по применению интеллектуальных решений в ходе панельной дискуссии «ИТ-инфраструктура как основа цифровой экономики». В дискуссии приняли участие начальник отдела телекоммуникаций Комиссии по регулированию общественных услуг Геворг Геворгян, генеральный директор Ucom Ара Хачатрян, генеральный директор Вива-МТС Ральф Йирикян и генеральный директор Ростелеком Армения Айк Фарамазян.
Специальным гостем саммита был президент транснациональной компании «Синопсис» Чи-Фун Чан (Chi-Foon Chan), лауреат премии “GIT Award 2020” за глобальные инвестиции в ИТ.
“Много лет назад, в 2006 году, когда КРОУ взяла на себя функцию регулирования сектора, задача  заключалась в том, чтобы уделять большое внимание развитию инфраструктуры. Совместными усилиями, придерживаясь принципов конкуренции, нашей стране удалось решить этот вопрос. Сегодня есть и другие вызовы. Инвестиции, необходимые для новых технологий, огромны, а текущий объём потребления цифровых услуг невелик. Таким образом, здесь велика роль государства в продвижении этих услуг, обеспечивая большой объем заказов на них и поощряя инвестиции частного сектора в новые технологии”,- сказал начальник отдела телекоммуникаций Комиссии по регулированию общественных услуг Геворг Геворгян.
“Роль телекоммуникаций как основной инфраструктуры для создания, развития и продвижения цифровой экономики очень важна. В этом контексте следующий этап развития телекоммуникаций будет иметь уникальное значение, то есть переход от инфраструктурных услуг к контентным, ИТ-решениям, в том числе облачным сервисам, которые уже были запущены нашей компанией. В процессе становления цифровой экономики важно наличие цифровых услуг и дальнейшее их развитие в государственном секторе. И здесь, исходя из опыта развитых стран, государство может взять на себя ведущую роль, используя всю соответствующую инфраструктуру и рычаги воздействия для создания продвинутой цифровой экосистемы”, - подчеркнул генеральный директор компании «Ростелеком Армения» Айк Фарамазян.
“По оценкам экспертов, в 2022 году количество подключенных к интернету устройств в мире превысит 29 миллиардов, причем 40% из них будут мобильными. Говоря о цифровой экономике в Армении, мы должны не только думать о внедрении и популяризации умного дома, облачных технологий, технологий искусственного интеллекта, но и ускорять цифровизацию в наиболее ценных сферах общества, таких как малый и средний бизнес, которые, как правило, не используют передовые облачные услуги. Поэтому начиная со школ, государству, компании Ucom и операторам-партнерам предстоит огромная работа”, - отметил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян.
““Телекоммуникации как результат дискуссии о Smart pipe или Blind pipe в пользу первой предопределили дальнейшее развитие телекоммуникационного сектора. Сегодня развитию инновационных технологий в значительной степени способствуют ИКТ-компании, благодаря потребительскому спросу более удобных цифровых инструментов - платформ и приложений, облачных платформ. В то же время, сектор ИКТ способствует развитию современных технологий и является потенциальным потребителем продукции компаний этого сектора, в том числе и действующих или потенциальных армянских стартапов, поскольку сама видит острую необходимость в цифровой трансформации. Качественно по-новому оптимизируются, внедряются различные устройства, оборудования и подсистемы, позволяя более разумное управление, более высокую предсказуемость, снижение затрат и рисков, обеспечивая более комфортную среду для развития бизнеса и, наконец, улучшение качества жизни. Наряду со всем этим существуют вызовы, в которых конкуренция не является приоритетом, а ключом к их решению является тесное и неподдельное сотрудничество между сектором ИКТ и государством”, - отметил генеральный директор Вива-МТС Ральф Йирикян.
Мероприятие было организовано Союзом работодателей информационных и коммуникационных технологий. Генеральным спонсором саммита выступила компания «Юникомп», а также конференция состоялась при поддержке Министерства высокотехнологической промышленности Армении, компании «Синопсис Армения» и «Акба банка».