Հուլիսի 4-ին մեկնարկեց Silicon Mountains 2024 Shirak տեխնոլոգիական ֆորումը, որտեղ OVIO-ն հանդես եկավ որպես «Արծաթե» գործընկեր՝ ներկայացնելով վերջերս շահագործման հանձնած Հայաստանի ամենամեծ Տվյալների մշակման կենտրոնը։
Ֆորումն այս տարի անցկացվում է Գյումրիում և նպատակ ունի թվային փոխակերպման դարում բացահայտել մարզերի թվայնացման մակարդակը, ինտեգրել մարզերը թվային փոխակերպման մեջ, թվայնացնել մարզային տնտեսության տարբեր ճյուղեր, խթանել թվային գործիքների կիրառումը և նպաստել պետական ու մասնավոր հատվածի համագործակցությանը։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը եզակի է տարածաշրջանում իր մեծությամբ և տեխնիկական հնարավորություններով։ 210-ից ավելի սերվերային պահարան, սնուցում երկու անկախ ենթակայանից, 2 ՄգՎ հզորություն, ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS և TIER III միջազգային հեղինակավոր ստանդարտներին համապատասխանությամբ կառուցված Տվյալների մշակման կենտրոնը պատրաստ է ապահովել տվյալների մեծ ծավալի պահպանում, տրամադրել ամպային լուծումներ Հայաստանի ամբողջ տարածքում ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հատվածին։
Ընկերությունը կարևորում է բարձր տեխնոլոգիական լուծումների ներդրումը ոչ միայն Երևանում, այլև մարզերում։ Հարկ է նշել, որ ընկերությունը առաջին օպերատորն է, որը հասցրել է FTTH տեխնոլոգիան ՀՀ մարզեր՝ ստեղծելով թվային հավասարություն Հայաստանում և շարունակում է ընդլայնել ցանցը մարզերում։
Silicon Mountains 2024 Shirak տեխնոլոգիական ֆորումի կողմից կազմակերպած էքսպոյի ժամանակ որպես Հայաստանում թվային ենթակառուցվածքների առաջխաղացման իր հանձնառության մաս՝ OVIO-ն ներկայացրեց իր ժամանակակից տվյալների կենտրոնը, որը ռազմավարական նշանակություն ունի բիզնեսների և հանրային ծառայությունների թվային վերափոխմանն աջակցելու գործում:

OVIO приняла участие в технологическом форуме Silicon Mountains 2024 Ширак, представив крупнейший центр обработки данных в Армении
2024-07-05
4 июля стартовал технологический форум «Силиконовые горы 2024» в Шираке, на котором OVIO выступила «серебряным» партнером, представив крупнейший в Армении Центр обработки данных, недавно введенный в эксплуатацию.
Форум проводится в этом году в Гюмри и направлен на выявление уровня цифровизации регионов в эпоху цифровой трансформации, интеграцию регионов в цифровую трансформацию, цифровизацию различных отраслей региональной экономики, содействие использованию цифровых инструментов и развитие сотрудничества между государственном и частном секторах.
Центр обработки данных OVIO уникален в регионе по своим размерам и техническим возможностям. Более 210 серверных шкафов, питание от двух независимых подстанций, мощность 2 МгВ, ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS и TIER III, построенные в соответствии с международными авторитетными стандартами, Центр обработки данных готов обеспечить хранение больших объемов data, предоставляют облачные решения по всей Армении как в частном, так и в государственном секторе.
Компания уделяет особое внимание внедрению высокотехнологичных решений не только в Ереване, но и в регионах. Следует отметить, что компания является первым оператором, который принес технологию FTTH в регионы Армении, создав цифровое равенство в Армении и продолжая расширять сеть в регионах.
На выставке, организованной Ширакским технологическим форумом «Silicon Mountains 2024», в рамках своих обязательств по развитию цифровой инфраструктуры в Армении, OVIO представила свой современный центр обработки данных, который стратегически важен для поддержки цифровой трансформации бизнеса и государственные услуги.