Հուլիսի 4-ին մեկնարկեց Silicon Mountains 2024 Shirak տեխնոլոգիական ֆորումը, որտեղ OVIO-ն հանդես եկավ որպես «Արծաթե» գործընկեր՝ ներկայացնելով վերջերս շահագործման հանձնած Հայաստանի ամենամեծ Տվյալների մշակման կենտրոնը։
Ֆորումն այս տարի անցկացվում է Գյումրիում և նպատակ ունի թվային փոխակերպման դարում բացահայտել մարզերի թվայնացման մակարդակը, ինտեգրել մարզերը թվային փոխակերպման մեջ, թվայնացնել մարզային տնտեսության տարբեր ճյուղեր, խթանել թվային գործիքների կիրառումը և նպաստել պետական ու մասնավոր հատվածի համագործակցությանը։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը եզակի է տարածաշրջանում իր մեծությամբ և տեխնիկական հնարավորություններով։ 210-ից ավելի սերվերային պահարան, սնուցում երկու անկախ ենթակայանից, 2 ՄգՎ հզորություն, ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS և TIER III միջազգային հեղինակավոր ստանդարտներին համապատասխանությամբ կառուցված Տվյալների մշակման կենտրոնը պատրաստ է ապահովել տվյալների մեծ ծավալի պահպանում, տրամադրել ամպային լուծումներ Հայաստանի ամբողջ տարածքում ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հատվածին։
Ընկերությունը կարևորում է բարձր տեխնոլոգիական լուծումների ներդրումը ոչ միայն Երևանում, այլև մարզերում։ Հարկ է նշել, որ ընկերությունը առաջին օպերատորն է, որը հասցրել է FTTH տեխնոլոգիան ՀՀ մարզեր՝ ստեղծելով թվային հավասարություն Հայաստանում և շարունակում է ընդլայնել ցանցը մարզերում։
Silicon Mountains 2024 Shirak տեխնոլոգիական ֆորումի կողմից կազմակերպած էքսպոյի ժամանակ որպես Հայաստանում թվային ենթակառուցվածքների առաջխաղացման իր հանձնառության մաս՝ OVIO-ն ներկայացրեց իր ժամանակակից տվյալների կենտրոնը, որը ռազմավարական նշանակություն ունի բիզնեսների և հանրային ծառայությունների թվային վերափոխմանն աջակցելու գործում:

OVIO participated in the Silicon Mountains 2024 Shirak technology forum, presenting the largest Data Processing Center in Armenia
2024-07-05
Silicon Mountains 2024 Shirak technology forum started on July 4, where OVIO acted as a "Silver" partner, presenting the largest Data Processing Center in Armenia, which was recently put into operation.
The forum is being held in Gyumri this year and aims to identify the level of digitization of regions in the age of digital transformation, integrate regions into digital transformation, digitize various branches of the regional economy, promote the use of digital tools and promote cooperation between the public and private sectors.
OVIO's data processing center is unique in the region in terms of its size and technical capabilities. More than 210 server cabinets, power from two independent substations, 2 MgV capacity, ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS and TIER III built in accordance with international authoritative standards, the Data Processing Center is ready to ensure the storage of large volumes of data, provide cloud solutions throughout Armenia both private and public sector.
The company emphasizes the introduction of high-tech solutions not only in Yerevan, but also in the regions. It should be noted that the company is the first operator that brought FTTH technology to the regions of Armenia, creating digital equality in Armenia and continues to expand the network in the regions.
At the expo organized by the Silicon Mountains 2024 Shirak Technology Forum, as part of its commitment to advancing digital infrastructure in Armenia, OVIO presented its state-of-the-art data center, which is strategically important in supporting the digital transformation of businesses and public services.